Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
9
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
21. decembra 2014 ZaujímavostiHistória a staré obrázky Nitry od NitraDen.skJán Kratochvíl Ján Kratochvíl

Poznaj svoje mesto – Zdravotníctvo na Zobore

Rimania zriaďovali vojenské ošetrovne – valetudináriá. Jedno z nich archeológovia objavili neďaleko Nitry v dedine Veľký Kýr. Tu sú zdokumentované nálezy chirurgických nástrojov. Archeológovia majú indície, že i v Nitre musel byť rímsky tábor, ktorý čaká na svoje objavenie. Claudius Galenos – (130-200 po Kr.) osobný lekár cisára Marka Aurélia, bol azda prvý lekár na našom území. V roku 172 uskutočnil cisár Markus Aurélius výpravu na územie Kvádov k rieke Hron.

1

Benediktínsky kláštor sv. Hypolita na Zobore ( 800? – 1468), prvé zdravotnícke zariadenie typu hospitála (útulok pre pútnikov a chorých, vrátane mníchov), infirmárium malo 4 miestnosti, 8 postelí, priestory pre hygienickú očistu a kúpeľ, lekáreň s laboratóriom, infirmárius – liečiteľ, ošetrovateľ, lekárnik, kúpeľník súčasne. Plán kláštora sv. Hypolita sa nezachoval, benediktínske kláštory však mali spravidla rovnaký pôdorys.

2

Z benediktínskeho kláštora – vznikol hospitál v Nitre. Listina Belu III. (1183), bola prvá písomná zmienka o nitrianskom hospitále. Zrejme išlo o útulok predtým zriadený benediktínmi, ktorý pôsobil bez prestávky a presťahoval sa medzitým na teritórium mesta, (čo by bola jedna z najstarších známych nemocníc na území Slovenska). V listine Belu III. čitame :…. „ keď biskupom bol istý Eduardus a županom Samodynus, na základe rozhodnutia jeho otca kráľa Gejzu, má sa ročne vyplácať 200 pénz z poplatkov nitrianskeho trhu pre mestský hospitál“

3

Kamaldulský kláštor (vetva benediktínov sv. Jozefa na Zobore 1690 – 1782) bol znova postavený na ruinách benediktínskeho kláštora . Na Zobore študoval lietajúci mních – fráter Cyprián. Pri kláštore bola záhrada s liečivými bylinkami. Fráter Cyprián získaval znalosti v odbore liečiteľstva a napokon odišiel do Červeného kláštora. V rokoch 1766 -1771 zostavil herbár , v ňom sú bylinky aj z okolia Nitry.

4

V roku 1832  Adolf František Lang (1795-1863) otvoril v Nitre lekáreň, venoval sa botanike, zberu teplomilných flóry na úpätí Zobora a v blízkom okolí, najmä na vrchu Lupka.  Vytvoril herbár s viac ako 50 000 rastlinami. Dňa 15.augusta 1848  vydáva vôbec prvý lekárnický časopis v Uhorsku.

5

V roku 1886 biskup Roškováni  odkúpil kláštornú budovu od Náboženského fondu, ktorý ju spravoval po zrušení kláštora.  Zriadil tu kláštorný hostinec. Ten poskytoval ubytovanie chorým na pľúca prichádzajúcim až z balkánskych krajín. Lokalita  bola považovaná za klimatické liečebné kúpele s blahodarnými účinkami zoborskej mikroklímy (okolo r. 1898).

6

Zoborské kúpele zriadil v roku 1895 aj František Mitterbauer, hostinský na Panskej doline. Poskytovali vodoliečebné procedúry podľa Kneippa, ubytovanie, stravovanie (1898-1909).

7

Lekárnik Eduard Metzger v roku 1897 realizoval pokus o zriadenie kúpeľov na Zobore.  Zdravý vzduch a studenovodné otužovacie kúry. Vybudoval liečebný pavilón, ktorý však vyhorel ešte pred uvedením do prevádzky.

8

V roku 1902  MUDr. Karol Turóci, župný hlavný lekár spolu s lekárnikom E.Metzgerom, riaditeľom Piaristického gymnázia P.Alexandrom Horváthom a advokátom  Arminom Kálaim, oficiálne požiadali o priznanie štatútu liečebných kúpeľov Zobor . Ministerstvo zdravotníctva dalo podmienky, kapitál na otvorenie liečebného domu, funkciu kúpeľného lekára, lekárne, ubytovanie pre pacientov, vymedzenie kúpeľného areálu. Pre odpor  vlastníkov zoborských viníc sa projekt  nerealizoval.

9

Zoborské jazierko vzniklo v roku 1893, keď sa  zalial lom na žulu vodou. Dňa 1.mája 1926 advokát Kabina sprevádzkoval liečebný ústav podľa Kneippovej metódy.  Studená voda bola považovaná za liečivú, a tak sa začalo  využívať Zoborské jazierko.  Úrady  zakázali v roku 1930 hygienikmi prevádzku kúpeľov  pre riziko infekcie pacientov v jazierku.

11

Vojenská nemocnica bola postavená v roku 1901 na Martinskom vrchu. Boli tu liečení v čase prvej svetovej vojny chorí vojaci z južného srbského frontu.  Okolie budov  bolo upravené ako park, s lavičkami a chodníkmi pre pacientov. Za čias monarchie bola pred hlavným vchodom od hlavnej cesty v kvetinovom kruhu busta cisárovnej Sisi. Nemocnica zanikla v roku 1939.

Po druhej svetovej vojne v roku 1953 bolo otvorenie tuberkulóznej liečebne v Zoborskom kláštore.  Odvtedy sa píše história dnešnej Špecializovanej  nemocnice sv. Svorada, ako najväčšieho zdravotníckeho zariadenia Zobora, najprv pre liečbu tuberkulózy, potom aj iných chorôb dýchacieho ústrojenstva.

Prvým riaditeľom nemocnice bol Doc. MUDr. Rudolf Krutý CSc., ktorý sa pričinil o rozšírenie nemocnice novou výstavbou v roku 1965 a novými metódami liečby tuberkulózy.

12

V rokoch 1972 – 2003 pôsobila v novopostavenej budove  v dolnej časti Zobora   tzv.  Detská nemocnica ako súčasť nemocnice v Nitre. V súčasnosti tu sídli zariadenie pre seniorov Zobor.

13

Môžeme konštatovať, že od 9. storočia, od čias Veľkej Moravy,  na Zobore pôsobili zdravotnícke zariadenia v rôznej forme a podobe. Pokračovateľom tejto 1 100 rokov starej tradície je Špecializovaná nemocnica sv. Svorada, Zobor n.o..

Z poskytnutých podkladov  MUDr. Daniela Magulu, CSc. upravil Ing. Ján Kratochvíl

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X