Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
VÝSTAVA: 120 rokov SNM
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Pohľad na vystavené exponáty pri príležitosti jubilea SNM poèas výstavy s názvom 120 rokov Slovenského národného múzea. Výstava umožòuje nahliadnú do histórie a zbierok SNM. Bratislava, 18. január 2014. Foto: SITA/Jozef Jakubèo
4. marca 2014 Podujatia a akcie Nitra od NitraDen.skSITA, © SITA 2013 ilustračné: SITA/AP

Zdigitalizovali už takmer dvetisíc múzejných predmetov!

Cieľom projektu Nitrianskeho samosprávneho kraja je zoskenovať vyše osemtisíc exponátov a z nich takmer tritisíc zverejniť na internete

NITRA 4. marca – Nitriansky samosprávny kraj (NSK) začal s digitalizáciou zbierkových predmetov v piatich múzeách. Stovky exponátov začali skenovať vo formáte 2D a 3D v Nitre a Leviciach. Neskôr budú pokračovať v Nových Zámkoch, Komárne a Topoľčanoch. Cieľom je zoskenovať vyše osemtisíc exponátov a z nich takmer tritisíc zverejniť na internete už koncom roka. Časť objektov, ktoré sa dnes nachádzajú nielen vo výstavných priestoroch ale aj v depozitoch, bude tak sprístupnená verejnosti. Ďalšiu veľkú časť budú mať k dispozícii iba archeológovia a odborní pracovníci na základe špeciálneho povolenia. Kvalita snímania je totiž taká veľká, že z mnohých 3D predmetov by sa mohli na základe vložených údajov vyrobiť v 3D tlačiarni verné kópie. „Máme nielen kvalitné skenery a fotoaparáty, ale predovšetkým odborníkov, ktorí dokážu predmety správne nasvietiť, pretože napríklad sklenené predmety, drobné mince, čierna keramika alebo predmety z viacerých materiálov je veľmi ťažké zachytiť tak, aby bolo vidieť každý drobný detail,“ povedal zástupca spoločnosti Conica Minolta Boris Urbanič.

Táto spoločnosť vyhrala verejné obstarávanie a ako jediná splnila požiadavky kraja. V súčasnosti už majú zdigitalizovaných približne dvetisíc exponátov a ako ďalej uviedol Urbanič, veľké rozlíšenie si vyžaduje nároky na uloženie dát, keďže jeden predmet sa skladá aj zo 144 fotiek a má približne jeden gigabait. „Používame niekoľkonásobné preostrovanie a napríklad aj na štvormilimetrovej minci je vidieť po zväčšení každý drobný škrabanec. Tieto súbory sú však určené hlavne odborníkom na skúmanie,“ dodal Urbanič. Medzi požiadavkami NSK bolo aj to, aby sa skenovanie uskutočňovalo priamo v múzeách a nemuseli sa vzácne predmety prenášať.

„Naším cieľom je síce zverejnenie artefaktov na webe, ale neznamená to, že tým ohrozíme návštevnosť múzeí, práve naopak, chceme tým prilákať viac ľudí, ktorí sa možno začnú o históriu viac zaujímať,“ informoval vedúci oddelenia kultúry odboru školstva, mládeže, športu a kultúry Úradu Nitrianskeho samosprávneho kraja Anton Živčic. NSK má v správe päť múzeí a v nich takmer 450-tisíc zbierkových predmetov. Aj keď v súčasnosti majú väčšinu zbierok elektronicky skatalogizovaných, súčasné požiadavky už nespĺňajú. Kraj preto využil možnosť čerpať peniaze z eurofondov a na projekt v hodnote 991-tisíc eur prispeje približne 50-tisíc eur. Projekt by mal byť ukončený na jar 2015.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X