Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Bicykel_pixabay.com_.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
ilustračné: pixabay.com
8. decembra 2016 Správy NitraIné správy z Nitry od NitraDen.skSITA, © SITA 2016

Zdieľanie bicyklov začne v MHD fungovať v prvom polroku 2017

V nitrianskej mestskej hromadnej doprave pribudne v prvom polroku 2017 novinka – tzv. bike sharing, čiže zdieľanie bicyklov. Novinku pripravuje dopravný podnik Arriva Nitra v spolupráci s mestom.

Cestujúci si budú môcť požičať bicykel na jednom zo stanovíšť v meste, odblokujú ho svojou dopravnou kartou a po použití ho opäť vrátia na niektoré stanovište. Ako vo štvrtok informoval na stretnutí s novinármi v Nitre generálny riaditeľ spoločností Arriva na Slovensku László Ivan, v prvej fáze do systému zapoja 60 bicyklov a šesť až sedem stanovíšť.

„Našou ambíciou je, aby sme to spustili určite v prvom polroku 2017 a ak sa bude dať, tak už ku koncu prvého kvartálu,“ uviedol Ivan. Podľa jeho slov pôjde o prvý funkčný model zdieľania bicyklov ako súčasti mestskej hromadnej dopravy na Slovensku. Bude to dodatočná služba, s pomocou ktorej sa ľudia budú môcť z autobusovej zastávky dostať ďalej.

Kde presne budú stanovištia s bicyklami stáť, zatiaľ nie je rozhodnuté. „Bude to určite na frekventovaných miestach. Je jasné, že internáty, autobusová stanica a centrum mesta budú veľmi frekventované, tieto body určite,“ povedal generálny riaditeľ Arriva Nitra Juraj Kusy. Cena za službu zatiaľ ešte nie je stanovená. „Zámerom je, aby ľudia mohli využívať svoje súčasné čipové karty a aby to bolo lacnejšie ako autobusom,“ podotkol Kusy.

Návštevníci mesta, ktorí nemajú čipovú kartu, sa budú môcť registrovať online. Trasy pre bicykle určí mesto. Skupina mladých ľudí v Nitre sa v súčasnosti zasadzuje za to, aby sa bicyklom dalo jazdiť aj cez pešiu zónu, čo je bežné v mnohých európskych mestách. Rozhodnutie o tom je v kompetencii mesta, Arriva Nitra je však nápadu naklonená. „Keby to bolo na nás, tak určite áno. Pešia zóna vymiera, nie je tam život,“ reagoval Kusy.

Okrem zdieľania bicyklov pripravuje dopravný podnik v Nitre aj ďalšie novinky, ako sú rôzne mobilné a informačné systémy. Pripravený má okrem iného zámer na zavedenie interaktívnych inteligentných zastávok. Cestujúci by na nich v reálnom čase videli príchod svojho autobusu, ktorý by systém zaznamenal zo signálu GPS. „Autobus má napríklad prísť na zastávku 16.15, ale niekde sa stala dopravná nehoda, tak mu napíše reálny čas, že autobus príde 16.25. Dole v hotline si prečíta, že sa stala dopravná nehoda na Výstavnej ulici,“ priblížil Kusy. Interaktívne zastávky by mali byť realitou v roku 2017 alebo 2018 minimálne na najfrekventovanejších miestach. Mesto je tomuto zámeru podľa Kusého naklonené. Ďalšou novinkou budú nabíjačky v autobusoch. V jednom autobuse by mali byť dve – tri, aby si cestujúci mohli nabiť svoje elektronické zariadenia.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X