Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
++
Foto: NitraDen.sk, SH
10. novembra 2021 Podujatia a akcie Nitra od NitraDen.skTS NitraDeň.sk Diskusia()

Zážitková učebná expedícia odpovie na množstvo otázok aj zabaví, prebieha v Ponitrianskom múzeu

V Ponitrianskom múzeu v Nitre sa už od leta koná Zážitková učebná expedícia, ktorá je jednou z mnohých výchovno-vzdelávacích aktivít pre školské a organizované kolektívy a rodiny s deťmi.

Práve tento projekt, ktorý funguje už od leta 2021, sa rozširuje. Nadobudne tým nový rozmer. Cieľom tohto výchovno-vzdelávacieho projektu je taktiež vytvorenie priestoru pre neformálnu a informálnu edukáciu.

Súčasťou projektu je hneď séria vzdelávacích programov priamo na školách, zohľadňujúcich princípy interaktívnosti, tvorivosti a humanizácie vyučovacieho procesu.

Je tvorený z troch vzdelávacích programov – Expedícia ZOO(lógia), Načo sú nám múzeá? a Divadlo v múzeu, múzeum v divadle.

O prírode a okolí

Práve Expedícia ZOO(lógia) rozpráva o odbornej práci múzejného zoológa. Deti a študenti sa vďaka projektu naučia o okolitej prírode a spoločne si zodpovedajú otázky: Prečo sú v múzeu aj zvieratá? Ako sa dostanú zvieratá do múzea? Prečo ich vystavujeme? Aké prístroje používame pri ich skúmaní? Aká je práca zoológa v múzeu?

Časť Načo sú nám múzeá? vysvetľuje poslanie a náplň múzea ako inštitúcie v spoločnosti. Vďaka tomuto programu sa deti a študenti naučia o artefaktoch v múzeách a celú ich cestu až do vitrín.

Svet divadiel

Vzdelávací program Divadlo v múzeu, múzeum v divadle zase zavedie detského návštevníka do sveta divadiel. Predstavia sa najmä tie ku nám najbližšie.

Nadväzuje na aktuálne prebiehajúcu výstavu s rovnomenným názvom a okrem iného predstavuje aj scénu inscenácie divadelného predstavenia Tri sestry.

V rámci projektov majú aj pedagógovia metodické odporúčania pre pedagógov definujúce ciele programu, cieľové skupiny, nadväznosť na štátny vzdelávací program, metodiku programu a námety pre prácu so žiakmi na vyučovacej hodine v škole ešte pred stretnutím s múzejným pedagógom.

Dlhodobý projekt

Projekt Zážitková učebná expedícia má tendenciu stať sa dlhodobým projektom. V budúcom roku bude aplikovaný aj v našich expozitúrach – v Múzeu v Zlatých Moravciach a v Dome ľudového bývania a architektúry v Šali.

Partnerom projektu je Nitriansky samosprávny kraj. Projekt sa uskutočňuje vďaka finančnej podpore Nadácie SPP. Mediálnym partnerom je Podcastovo a spoločnosť Fotozolo.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X