Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Ponitrianske muzeum pesia zona sedenie
Foto: NitraDen.sk, SH
10. novembra 2021 Podujatia a akcie Nitra od NitraDen.skTS NitraDeň.sk Diskusia()

Zážitková učebná expedícia odpovie na množstvo otázok aj zabaví, prebieha v Ponitrianskom múzeu

V Ponitrianskom múzeu v Nitre sa už od leta koná Zážitková učebná expedícia, ktorá je jednou z mnohých výchovno-vzdelávacích aktivít pre školské a organizované kolektívy a rodiny s deťmi.

Práve tento projekt, ktorý funguje už od leta 2021, sa rozširuje. Nadobudne tým nový rozmer. Cieľom tohto výchovno-vzdelávacieho projektu je taktiež vytvorenie priestoru pre neformálnu a informálnu edukáciu.

Súčasťou projektu je hneď séria vzdelávacích programov priamo na školách, zohľadňujúcich princípy interaktívnosti, tvorivosti a humanizácie vyučovacieho procesu.

Je tvorený z troch vzdelávacích programov – Expedícia ZOO(lógia), Načo sú nám múzeá? a Divadlo v múzeu, múzeum v divadle.

O prírode a okolí

Práve Expedícia ZOO(lógia) rozpráva o odbornej práci múzejného zoológa. Deti a študenti sa vďaka projektu naučia o okolitej prírode a spoločne si zodpovedajú otázky: Prečo sú v múzeu aj zvieratá? Ako sa dostanú zvieratá do múzea? Prečo ich vystavujeme? Aké prístroje používame pri ich skúmaní? Aká je práca zoológa v múzeu?

Časť Načo sú nám múzeá? vysvetľuje poslanie a náplň múzea ako inštitúcie v spoločnosti. Vďaka tomuto programu sa deti a študenti naučia o artefaktoch v múzeách a celú ich cestu až do vitrín.

Svet divadiel

Vzdelávací program Divadlo v múzeu, múzeum v divadle zase zavedie detského návštevníka do sveta divadiel. Predstavia sa najmä tie ku nám najbližšie.

Nadväzuje na aktuálne prebiehajúcu výstavu s rovnomenným názvom a okrem iného predstavuje aj scénu inscenácie divadelného predstavenia Tri sestry.

V rámci projektov majú aj pedagógovia metodické odporúčania pre pedagógov definujúce ciele programu, cieľové skupiny, nadväznosť na štátny vzdelávací program, metodiku programu a námety pre prácu so žiakmi na vyučovacej hodine v škole ešte pred stretnutím s múzejným pedagógom.

Dlhodobý projekt

Projekt Zážitková učebná expedícia má tendenciu stať sa dlhodobým projektom. V budúcom roku bude aplikovaný aj v našich expozitúrach – v Múzeu v Zlatých Moravciach a v Dome ľudového bývania a architektúry v Šali.

Partnerom projektu je Nitriansky samosprávny kraj. Projekt sa uskutočňuje vďaka finančnej podpore Nadácie SPP. Mediálnym partnerom je Podcastovo a spoločnosť Fotozolo.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X