Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
SPU, Slovenská poľnohospodárska fakulta
Foto: ilustračné, franophoto, © NitraDen.sk
23. februára 2018 Správy NitraIné správy z Nitry od NitraDen.skuniag.sk, © NitraDen.sk Diskusia()

Záujem o čínštinu v Nitre rastie, na SPU otvorili Konfuciovu triedu

Na Slovenskej poľnohospodárskej univerzite (SPU) v Nitre majú študenti možnosť študovať čínsky jazyk. Dohodu o vytvorení Konfuciovej triedy podpísali v stredu 21. februára rektor univerzity Peter Bielik a riaditeľka Konfuciovho inštitútu pri Slovenskej technickej univerzite v Bratislave Petra Kotuliaková.

„Čínski lektori pôsobia na nitrianskej univerzite už niekoľko rokov, počet záujemcov o výučbu čínskeho jazyka rastie. Preto považujeme Nitru z hľadiska výučby čínštiny za strategické miesto,“ uviedla v príhovore riaditeľka inštitútu.

Konfuciove inštitúty a triedy

Na svete funguje približne 500 Konfuciových inštitútov a zhruba 1 000 Konfuciových tried. Vznikali v priebehu ostatných dvanástich rokov. Otvoreniu triedy na SPU predchádzalo množstvo príprav. Ako ďalej uviedla Kotuliaková, „čínska strana veľmi pozorne zvažuje perspektívnosť vybraných miest. Otvorenie Konfuciovej triedy totiž neznamená len výučbové miesto, je to zriadenie pracoviska s ojedinelým statusom.“ Má viac právomocí a väčšie možnosti, v rámci univerzity môže konať autonómnejšie, to znamená nielen poskytovať výučbu jazyka, ale napríklad posielať viac svojich študentov do Číny.

Záujem o čínštinu je veľký

„V Číne sme našli množstvo partnerských kontaktov na univerzitách, vo výskumných inštitúciách, v akadémii vied, uzavreli sme zmluvy, ktoré sú základom veľmi prospešnej kooperácie v oblasti vzdelávania,“ uviedol rektor SPU Peter Bielik. Vznikla tradícia čínskych letných škôl, zameraných na vzájomné objavovanie kultúr. Účastníci letných škôl sa majú možnosť okrem diania na univerzite zúčastňovať aj na spoločenskom živote a môžu objavovať bohatú históriu tejto ázijskej krajiny, tvrdí. Je tiež presvedčený, že pre študentov, ktorí budú študovať čínsky jazyk, to bude veľký prínos pri uplatnení na trhu práce.

Možnosť učiť sa čínsky jazyk na pôde univerzity a pod vedením čínskych lektorov majú študenti od roku 2014. Záujem o štúdium čínštiny na SPU má pritom stúpajúci trend.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X