Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Medzinárodný projekt Fakulty prírodných vied a informatiky UKF v Nitre s názvom FITPED AI
3
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: ukf.sk
31. mája 2022 Zaujímavosti od NitraDen.skUKF Diskusia()

Zástupcovia nitrianskej UKF sa zúčastňujú na medzinárodnom projekte v oblasti umelej inteligencie

Umelá inteligencia bude v nasledujúcich rokoch predstavovať jednu z najrýchlejšie sa rozvíjajúcich oblastí, ktorá vytvára množstvo pracovných príležitostí s vysokou pridanou hodnotou.

Úvodné stretnutie partnerov medzinárodného projektu FITPED-AI (Future IT Professionals Education in Artificial Intelligence – Príprava budúcich IT profesionálov pre oblasť umelej inteligencie) sa uskutočnilo na Fakulte prírodných vied a informatiky (FPVaI) UKF v Nitre. Na projekte participujú univerzity a firmy zo Slovenska, Českej republiky, Poľska, Holandska a Litvy.

Z programu Erasmus+ v rámci Kľúčovej akcie 2 Kooperačné partnerstvá získal projekt podporu 310 565 eur, tá poskytuje organizáciám možnosti spolupráce s kolegami z Európy.

Medzinárodný projekt Fakulty prírodných vied a informatiky UKF v Nitre s názvom FITPED AI
Foto: ukf.sk

Umelá inteligencia bude v nasledujúcich rokoch predstavovať jednu z najrýchlejšie sa rozvíjajúcich oblastí, ktorá vytvára množstvo pracovných príležitostí s vysokou pridanou hodnotou. Cieľom projektu je navrhnúť a implementovať vzdelávací model zameraný na rozvoj zručností IT odborníkov v oblasti umelej inteligencie a overiť jeho efektívnosť. Od implementácie modelu očakávame demystifikáciu umelej inteligencie a zvýšenie záujmu (nielen) informatikov o kariéru v nej,“ zdôvodňuje zmysel projektu hlavný koordinátor Ján Skalka z UKF.

Reagovať na zmeny

Spoločnosť by mala byť pripravená reagovať na zmeny, ktoré so sebou rozvoj umelej inteligencie prináša. Práve vzdelávacie inštitúcie sú tie, ktoré toto bremeno nesú, pripravujú budúcich lídrov a zamestnancov v tejto oblasti.

Univerzity sa musia vysporiadať s dôsledkom mystifikácie umelej inteligencie v médiách i s náročnosťou problematiky.

Nepochopenie a neovládanie problematiky spôsobuje obavy a študenti si tak nevedia predstaviť prácu a implementáciu umelej inteligencie do rôznych oblastí.

Špeciálne predmety

Každá z partnerských univerzít má vo svojich študijných programoch predmety zamerané na umelú inteligenciu, pričom obsah a štruktúra odrážajú vývoj danej univerzity, históriu príslušných študijných programov a celkové zameranie univerzity.

Medzinárodný projekt Fakulty prírodných vied a informatiky UKF v Nitre s názvom FITPED AI
Foto: ukf.sk

Na zvýšenie počtu záujemcov o kariéru v oblasti umelej inteligencie je potrebné prehodnotiť formu a obsah vzdelávania, pričom realizácia projektu poskytuje príležitosť získať na medzinárodnej úrovni skúsenosti, spätnú väzbu a informácie o tom, čo u študentov zaberá a čo nie, pretože pochopiť princípy umelej inteligencie si vyžaduje matematické, technické, kreatívne a možno trocha i futuristické myslenie,“ vysvetľuje Martin Drlík, prodekan pre vonkajšie vzťahy a rozvoj FPVaI UKF.

Rozvoj systému

Počas troch rokov budú partneri rozvíjať unikátny vzdelávací systém, ktorý navrhli a vyvinuli v predchádzajúcich troch rokoch v projekte FITPED.

Séria kurzov umelej inteligencie bude poskytovať univerzitným študentom i verejnosti študijný obsah postavený na aktívnom riešení úloh, vypracúvaní projektov, vzájomnej spolupráci a zdokonaľovaní kritického, logického a analytického myslenia.

Príprava kvalitných študentov súčasne podporí i budovanie novej generácie schopnej realizovať výskum v oblasti umelej inteligencie, a vytvorí tak predpoklady pre vytváranie medzinárodných tímov schopných riešiť problémy budúcnosti.

Medzinárodný projekt Fakulty prírodných vied a informatiky UKF v Nitre s názvom FITPED AI
Foto: ukf.sk

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X