Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Horizon33_2014-3-18_13-24-59
26. novembra 2014 Podujatia a akcie Nitra od NitraDen.skSITA, © SITA 2014

Za trvalý prínos kultúre udelili v Nitre Ceny Pavla Straussa

Ceny Pavla Straussa za trvalý prínos kultúre a umeniu odovzdali v utorok v Starom divadle Karola Spišáka v Nitre. Tohtoročnými laureátmi ceny sú hudobný skladateľ Vladimír Godár a literárny vedec Peter Liba. „Pavol Strauss bol dobrým človek a zanechal za sebou veľa dobrého, som preto veľmi rád, že touto cenou sa bude so mnou spájať jeho meno,“ povedal pri ďakovnej reči Godár.

Organizátorom ceny je Kulturologická spoločnosť spolu s Univerzitou Konštantína Filozofa a mestom Nitra. „Ideou odovzdávania cien je oživiť a zviditeľniť odkaz a pôsobenie významnej osobnosti nitrianskeho kultúrneho života Pavla Straussa,“ uviedol predseda Kulturologickej spoločnosti a vedúci Katedry kulturológie Univerzity Konštantína Filozofa Miroslav Ballay. „Chceme ňou vzdať hold osobnostiam, ktoré sa trvalo zapísali hodnotou svojho diela do kultúry a umenia a pokračujú tak v odkaze tohto humanistu, filozofa, spisovateľa a lekára.“ V minulosti získali túto cenu napríklad Jozef Bednárik, Pavol Hammel, Miroslav Cipár alebo Milan Rúfus.

Tvorba Viliama Godára je veľmi bohatá, je autorom množstva skladieb pre sólové nástroje, ale aj hudobné zoskupenia. Z jeho pera vzišlo viacero hudobno-dramatických diel a filmovej hudby. Petrovi Libovi bola cena udelená za vedeckú a pedagogickú činnosť a za zásluhy pri jeho rektorskom pôsobení. Zaslúžil sa o to, že z Vysokej školy pedagogickej sa stala Univerzita Konštantína Filozofa a založil katedru kulturológie.

Tento ročník je výnimočný tým, že sa na ňom v oveľa väčšej miere podieľajú študenti. „Chceli sme tým zaodieť ceremoniál do nového, ľudskejšieho šatu,“ povedal Ballay. „Aby v rámci galaprogramu jednoznačne zarezonovala myšlienková podstata humanistického diela Pavla Straussa, prizvali sme si profesionálnu režisérku Maricu Šiškovú,“ prezradil. V programe vystúpil uznávaný violončelista Ján Slávik, interpretky hudobného folklórneho umenia Margita Jágerová a Jana Ambrózová, klavirista Eugen Gnoth, herci Starého divadla Karola Spišáka v Nitre Katarína Petrusová a Miloš Kusenda, členovia Študentského divadla VYDI pri UKF v Nitre, žiaci Základnej umeleckej školy Jozefa Rosinského v Nitre a ďalší.

Lekár, filozof, prozaik, esejista, prekladateľ Pavol Strauss bol židovského pôvodu a jeho konverzia na kresťanstvo poznamenala celú jeho tvorbu, ktorá nesie hlboký filozofický význam a humanistické posolstvo. Po celý život si písal denníky. V nich môžeme nájsť množstvo aforizmov, do ktorých skoncentroval životné univerzálne múdrosti sveta, vraví Ballay. Prvý aforizmus, ktorý si zapísal, znel „Keď toto napíšem, nikdy nezomriem,“ a posledný „Smrť neovplyvní vesmírny čas.“

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X