Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
kniznica
11. septembra 2013 Zaujímavosti od NitraDen.skSITA, © SITA 2013 maps.google.com

Za 90 rokov krajská knižnica požičala 22 miliónov kníh

NITRA 11. septembra – Krajská knižnica Karola Kmeťka vNitre oslavuje 90. výročie svojho vzniku. Pri tejto príležitosti pripravuje sériu podujatí v týždni od 16. do 20. septembra. V pondelok 16. septembra organizuje vo svojich priestoroch prednášku riaditeľa Ponitrianskeho múzea Antona Števka na tému Dejiny knižnice vkontexte sdejinami Nitry, v utorok bude seminár pre pedagogických aknihovníckych pracovníkov zameraný na výchovu čítaním.

Na stredu je pripravená beseda sregionálnou spisovateľkou Janou Chmelovou. „Vo štvrtok privítame vpriestoroch knižnice hostí zo Slovenskej knižnice pre nevidiacich Mateja Hrebendu vLevoči, ktorí pre našich hendikepovaných autorov pripravili Klubovanie na cestách – tentoraz vNitre,“ informovala zástupkyňa riaditeľky knižnice Tatiana Némethová. Oslavy vyvrcholia slávnostným stretnutím bývalých asúčasných pracovníkov, ktoré bude v piatok 20. septembra v Synagóge v Nitre.

Za 90 rokov využilo služby krajskej knižnice vyše pol milióna čitateľov, ktorým požičala viac ako 22 miliónov kníh. Ponúkla 20000 kultúrnych podujatí a zrealizovala vyše 8400 metodických návštev, čo pozitívne ovplyvnilo existenciu obecných knižníc a kvalitu ich práce. V jej priamej metodickej pôsobnosti je 102 knižníc. História knižnice sa začala v roku 1923, keď bola rozhodnutím mestského zastupiteľstva založená mestská verejná knižnica s názvom Knižnica Ruženy Svobodovej.

Jej základ tvoril súbor českých kníh, čo bol knižný dar ctiteľov českej spisovateľky Ruženy Svobodovej z okolia Plzne a Nymburka. Z malej požičovne kníh s 1 200 zväzkami sa vyvinula za 90 rokov významná kultúrna, informačná avzdelávacia organizácia, ktorá vplývala a vplýva na vzdelanostnú úroveň nielen Nitranov, ale i obyvateľov ďalších regiónov. „Žiaľ, aj pri tomto okrúhlom výročí musíme konštatovať, že stále nemá to najdôležitejšie pre svoju činnosť – vlastnú budovu, v ktorej by mohla budovať a rozvíjať vzmysle nových európskych trendov knižnično-informačnú činnosť,“ konštatuje Némethová.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X