Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
peniaze, financie
ilustračné
6. septembra 2013 Správy Nitra od NitraDen.skSITA, © SITA 2013 Ilustračné: SITA/AP

Z. MORAVCE: Zamestnanci mestského podniku po čase uvidia výplaty

Za jún a júl výplaty nedostali, pretože primátor Peter Lednár zastavil mesačné príspevky na chod Záhradníckych služieb

ZLATÉ MORAVCE 6. septembra – Zamestnanci mestského podniku Záhradnícke služby mesta Zlaté Moravce by mali dostať svoje nevyplatené mzdy. Za jún a júl ich nedostali, pretože primátor Peter Lednár zastavil mesačné príspevky na chod tejto organizácie. Zdôvodnil to kritickou a dlhodobo neriešenou hospodárskou situáciou v podniku. Zamestnanci dostali len malé zálohy. Poslanci na zastupiteľstve schválili, že príspevok pre Záhradnícke služby by sa mal opäť vyplácať v pravidelných mesačných splátkach. Zároveň zvýšili príspevok pre Záhradnícke služby na tento rok o 20-tisíc eur. Tieto peniaze mali pôvodne v mestskom rozpočte pridelené občianske združenia a organizácie. Lednár netajil svoju nespokojnosť s týmto riešením. Sám na zastupiteľstve navrhol zánik Záhradníckych služieb k 31. decembru tohto roka s tým, že ich činnosti by prevzali ostatné mestské podniky. Za jeho návrh však nehlasoval nikto.

Dlhy Záhradníckych služieb dosiahli k 30. júnu 315-tisíc eur. Podľa vedenia mesta je za alarmujúcou situáciou zlé manažérske vedenie podniku riaditeľom Mariánom Tomajkom. Ten to odmieta a poukazuje na to, že podnik pred sebou už 20 rokov tlačí staré dlhy. „K 1. januáru 1993 sme prevzali úver za bývalé Komunálne služby vo výške 1,88 milióna korún (62 404 eur) a ďalšie dva milióny korún (66 387 eur) tvorili záväzky, ktoré sme museli splácať. Mesto nám prisľúbilo oddlženie, ale nestalo sa tak,“ povedal na zastupiteľstve Tomajko. Ako ďalej dodal, splácať dlhy nemá z čoho, pretože v posledných rokoch mesto podniku výrazne okresalo rozpočet – v roku 2011 o 50-tisíc eur, v roku 2012 o 34-tisíc eur. Podľa právničky mestského úradu Márie Vozárovej nemajú argumenty o starých dlhoch a krátenom rozpočte opodstatnenie. „Za posledných šesť – sedem rokov vyrobili Záhradnícke služby dlh 100-tisíc eur voči Sociálnej poisťovni, poisťovniam a daňovému úradu,“ poukázala. S kráteným rozpočtom sa podľa jej slov museli vysporiadať aj ostatné mestské podniky. „Je však rozdiel, či niekomu zoberieme päť alebo 30 percent. Záhradnícke služby mali rozpočet znížený najviac,“ reagoval poslanec Milan Galaba.

Záhradnícke služby sa v Zlatých Moravciach starajú o 97 hektárov verejnej zelene, tri cintoríny, 33 detských ihrísk, útulok pre zvieratá a turistickú informačnú kanceláriu. Tomajko si myslí, že Lednárovi ide v pravom rade o to, aby z podniku dostal jeho ako riaditeľa, pretože je posledným riaditeľom mestskej organizácie, kde ešte nemá dosadeného svojho človeka. Nedávno mu znížil plat z 1 000 eur na 600 eur v hrubom, navrhoval tiež jeho odvolanie z funkcie, no poslanci ho nepodporili. Vedenie mesta zdôraznilo, že „to nie je o osobe pána Tomajku“, ale o kritickej finančnej situácii v podniku, ktorá môže mať negatívny dopad na celú mestskú ekonomiku, a preto ju treba urgentne riešiť. V podniku dochádza kpodozrivým finančným transakciám, porušovaniu finančnej disciplíny a opakovane čelí hrozbám exekúcie, argumentovalo vedenie mesta. Poslanci Viliam Rumanko a Pavol Petrovič sa prikláňali k názoru, že Záhradnícke služby mohli byť už dávno oddlžené, pretože na iné, menej potrebné veci, sa podľa nich peniaze našli. Ako príklad uviedli odmeny 17 800 eur, ktoré dalo mesto vyplatiť ôsmim riadiacim pracovníkom radnice.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X