Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
peniaze
ilustračné
30. júla 2013 Správy Nitra od NitraDen.skSITA, © SITA 2013 Ilustračné: SITA/AP

Z. MORAVCE: Primátor zastavil peniaze na chod Záhradníckych služieb

Riaditeľ Záhradníckych služieb Marián Tomajko hovorí, že neposlanie príspevku na chod mestského podniku by znamenalo jeho zánik, o ktorom však môže rozhodnúť jedine mestské zastupiteľstvo

NITRA 30. júla – Mesto Zlaté Moravce neposkytne ďalšie peniaze na chod mestského podniku Záhradnícke služby. Píše sa to v stanovisku, ktoré dnes médiám zaslal sekretariát primátora. Záhradnícke služby nedostanú financie „najmä na mzdy, činnosť a prevádzku podniku“. Výnimku tvoria účelové finančné prostriedky poukázané zriaďovateľom na znižovanie dlhovej zaťaženosti podniku. Dôvodom tohto kroku je podľa primátora „dlhodobo pretrvávajúca a zo strany vedenia podniku neriešená kritická situácia vo financiách a hospodárení tohto mestského podniku“. Stanovisko je zverejnené aj na internetovej stránke mesta www.zlatemoravce.info. Riaditeľ Záhradníckych služieb Marián Tomajko o opatrení počul prvý raz od agentúry SITA. „Ja o ničom neviem, nikto mi nič neoznámil. Je to nonsens, toto primátor predsa nemôže urobiť, rozpočet je odsúhlasený,“ reagoval. Podľa neho by neposlanie príspevku na chod podniku znamenalo de facto jeho zánik. O zrušení mestského podniku môže rozhodnúť jedine mestské zastupiteľstvo a nie primátor, zdôraznil Tomajko. Ako ďalej dodal, príspevok za vykonané práce vo verejnom záujme by na účet Záhradníckych služieb mal prísť do konca mesiaca, zatiaľ ešte neprišiel.

Záhradnícke služby sa v Zlatých Moravciach starajú o 97 hektárov plochy, tri cintoríny, 33 detských ihrísk, útulok pre zvieratá a turistickú informačnú kanceláriu. Podľa primátora si podnik neplní základné povinnosti a riadne nevykonáva činnosti, na ktorých výkon bol zriadený. „V Záhradníckych službách dlhodobo dochádza k podozrivým finančným transakciám, k porušovaniu finančnej disciplíny, dlhy podniku sú väčšie ako jeho ročný príspevok určený v rozpočte na príslušný rok,“ píše sa v stanovisku. Tomajko argumentuje, že mestský podnik pred sebou tlačí dlhy už 20 rokov a splatiť ich nemá z čoho, keďže v posledných rokoch mu mesto výrazne znížilo príspevok. „V decembri nám zobrali 34-tisíc eur,“ poukázal.

Podľa primátora je toto „krízové opatrenie“ tiež dôsledkom dlhodobého ignorovania stavu podniku zo strany poslaneckého zboru, ktorý opakovane neschválil predkladané návrhy jeho zlúčenia sinými podnikmi, ani odvolanie Tomajku z funkcie. Tomajko poslancov na zastupiteľstve upozornil na to, že primátor sa ho snaží zo Záhradníckych služieb dostať už od svojho nástupu do funkcie a opakovane ho očierňuje. Poslanci ho podržali, za jeho odvolanie v apríli hlasoval len jeden z nich, a to viceprimátor. „Mesto nepošle načas dotáciu, aby to dopadlo tak, ako to dopadlo a aby sa odstránil niekto, kto stojí v ceste niečím kšeftom,“ povedal vtedy poslanec Pavol Petrovič (nezávislý).

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X