Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Nitriansky hrad
Foto: ilustračné, www.nitra.eu
10. júna 2019 Zaujímavosti od NitraDeň.skNitraDeň.sk Diskusia()

Z histórie: Nitriansky hrad odolával mnohým útokom, na rozdiel od ostatných hradov jeho podstatnú časť zaberajú kostolné stavby

Podľa knihy Naše hrady a kaštiele, ktorá vyšla v roku 1973 vo vydavateľstve Mladé letá, patrí Nitriansky hrad popri Devíne k najpamätnejším miestam našich slovenských dejín.

Ako sa píše v knihe, Nitriansky hrad sa spomína už v 9. storočí. „V meste, ktorého história siaha k Pribinovi a veľkomoravským kniežatám, sa ponúkala na hradnú stavbu vyvýšenina nad riekou na severnom okraji osídlenia. Vznik hradu nepoznáme, ale už v 13. storočí stál na vyvýšenine kamenný hrad, spomínaný v listinách. Z neho sa zachovala románska časť hradného kostola,“ uvádza táto historická publikácia.

Nitriansky hrad sa stal v 13. storočí stredom historických udalostí, chránil totižto naše územie pre vpádom Tatárov a útokom panovníka Přemysla Otakara. Začiatkom 14. storočia zažil Nitriansky hrad opäť ťažké časy, lebo ho dobýjal Matúš Čák Trenčiansky a o sto rokov neskôr musel čeliť husitským vojskám.

Nakoľko hrad uzatváral cestu na sever do Ponitria a spolu so Zoborom tvoril významnú obrannú hrádzu, v roku 1663 sa ho zmocnili Turci.

„Hrad prešiel od 14. storočia nejednou prestavbou a úpravou. Na rozdiel od ostatných hradov jeho podstatnú časť zaberajú kostolné stavby od rozšírenia pôvodného románskeho kostola gotickou katedrálou (neskôr zbarokizovanou) až k dostavbe neskororenesančného takzvaného dolného kostola,“ píšu Štefan Pisoň a Marián Velba v knihe venovanej slovenským hradom a kaštieľom.

Ako záverom dopĺňajú autori, hviezdicové opevnenie hradu, ktoré pochádza zo 17. storočia, je dobre zachované najmä na strane, ktorá je orientovaná smerom k mestu.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X