Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
VE¼KÝ ŠARIŠ: Noc strašidiel
Atrakciu pre deti "Noc strašidiel" , ktorá potrvá do štvrtkového rána pripravili Centrum voľného èasu Kvetinkovo pri Kultúrno-informaènom centre vo Veľkom Šariši. Deti v maskách strašidiel súažili o èarodejnícke body, ktoré si v ježibabinom bufete vymenili za sladkosti ako chrumkavý duch, žabie oèi èi èervíkový zákusok. Veľký Šariš, 29. október 2008 Foto: SITA/VIktor Zamborský
15. augusta 2013 Správy NitraIné správy z Nitry od NitraDen.skSITA, © SITA 2013 ilustračné: SITA/AP

Z centra voľného času v Šali odchádza 45 externistov a 2 pedagógovia!

Deti zo Šale a z iných obcí budú za záujmovú činnosť v mestskom centre voľného času platiť rozličné sumy

NITRA 15. augusta – Centrum voľného času (CVČ) v Šali ruší od septembra spoluprácu so 45 externými pracovníkmi a dvoma internými pedagógmi. Externisti zabezpečovali okolo 60 krúžkov, ktoré navštevovalo zhruba tisíc detí. Tieto krúžky už nebudú, zostanú len tie, ktoré zabezpečujú interní zamestnanci. „Internisti mali uplynulý školský rok okolo 120 krúžkov, ktoré navštevovalo približne 1 200 detí. Po odchode dvoch pedagógov počítame, že zostane okolo 100 krúžkov pre 1 000 detí,“ povedal pre agentúru SITA riaditeľ CVČ Šaľa Michal Malárik.

Finančné problémy centru spôsobila novela zákona o financovaní škôl a školských zariadení, ktorá priniesla od 1. januára zmeny vo financovaní centier voľného času. Peniaze od štátu na záujmové vzdelávanie dostávajú po novom všetky obce, kde majú trvalý pobyt deti od päť do 15 rokov. Sami majú rozhodnúť, či prispejú na krúžky svojich detí v iných mestách a obciach. CVČ v Šali navštevovalo 721 detí z 52 obcí. Mesto Šaľa písomne vyzvalo tieto obce, aby prispeli 108 eur na ročnú záujmovú činnosť ich detí v mestskom centre voľného času. Ani jedna z nich však príspevok neposkytla. „Čiže buď deťom rodičia túto sumu doplatia, alebo nebudú môcť naše centrum navštevovať,“ povedal Malárik. Podľa nového všeobecne záväzného nariadenia, ktoré schválilo mestské zastupiteľstvo, budú platiť deti zo Šale a z iných obcí rozličné sumy. Pre šalianske deti je poplatok stanovený na dve eurá na mesiac, pre ostatné deti dve eurá na mesiac plus 108 eur na rok.

Mestské CVČ má na tento rok pridelených 164-tisíc eur, zvyšné chýbajúce peniaze mali vykryť príspevky od obcí. „Opatrením primátora bol príspevok zvýšený o 16 900 eur. Suma by nám mala postačiť do konca kalendárneho roka na prevádzku aj na mzdy, samozrejme s tým, že sme museli od septembra prepustiť dvoch pedagogických zamestnancov,“ povedal Malárik. V CVČ zostalo pracovať sedem z deviatich pedagógov.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X