Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
City Park
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
SITA
14. septembra 2016 Správy Nitra od NitraDen.sk© NitraDen.sk, iDen Media s.r.o.

Z betónového skeletu na brehu Nitry bude Promenáda Living Park

Betónový skelet, ktorý stojí na brehu rieky Nitra a túto časť mesta už niekoľko rokov špatí, by sa mal konečne dočkať zmeny. Vyplýva to zo zámeru investora, ktorý zaslal na MŽP SR kvôli posúdeniu vplyvov na životné prostredie.

Stavba, ktorá je situovaná na brehu rieky Nitra, v susedstve Brezového hája, pod hradným kopcom, respektívne konkrétne na ulici Napervillská, mala byť pôvodne obchodným centrom City Park. Investor však prišiel s návrhom prestavby a dostavby jestvujúceho železobetónového skeletu na komplex so zmiešanými funkciami. Zastúpenie by tu mali mať obchody, služby, gastroprevádzky a vynechaný nebude ani oddych, relax a bývanie.

Investorom a navrhovateľom tohto zámeru je firma LIVING PARK a.s. so sídlom v Bratislave. Podľa predloženého zámeru sa začne s prestavbou v máji 2017 a ukončenie je naplánované na november 2018. Celkové náklady odhaduje dokumentácia na približných 50 miliónov eur.

„Navrhované riešenie je predkladané v dvoch základných variantoch. Základné urbanisticko-architektonické a stavebno-technické riešenie je v obidvoch navrhovaných variantoch v zásade rovnaké. Podstatné rozdiely sú v riešení statickej dopravy,“ píše sa v zámere.

Prvý variant ráta s parkovacím domom, ktorý bude mať 318 miest a s podzemnou garážou, ktorej kapacita bude 610 parkovacích miest. Druhý variant uvádza 398 miest v parkovacom dome a 610 parkovacích miest v podzemnej garáži. Varianty sa od seba líšia teda len v počte parkovacích miest, zatiaľ čo prvý ráta s počtom 928 státí, druhý až s 1008 parkovacími miestami.

„Línia rieky Nitra, Nitriansky hrad, zelené nábrežia a Brezový háj sú popri už existujúcom skelete hlavnými determinantmi urbanistického riešenia komplexu PROMENÁDA. Celá dvojpodlažná hmota skeletu je v novom zámere upravená tak, aby z hľadiska vnímania z nábrežia bola rozčlenená na menšie celky s pravidelným rytmom. Toto delenie a sledovanie línie rieky Nitra vytvára úplne novú nábrežnú promenádu s aktívnym parterom, do ktorého budú orientované najmä reštaurácie, kaviarne, vstupy do obchodného centra a bytových domov, plochy pre relax, oddych, outdoor fitness, detské ihrisko a podobne,“ informuje zámer.

City_park_nitra_ _povodna_vizualizacia.jpg
Pôvodná vizualizácia. Foto: Euro City Park

„Z hľadiska významného vyhliadkového bodu z nitrianskeho hradu je v návrhu dosiahnutá vizuálna eliminácia veľkej plochy obchodného centra, pred ktoré sú predsunuté tri rovnaké hmoty bytových domov, ktoré svojim ustúpeným podlažím presahujú pôvodný skelet o jedno podlažie. Pri hlavnom vstupe z Napervillskej je objekt odstúpený tak, aby vytvoril dostatočný nástupný resp. rozptylový priestor s viacerými atrakciami ako petangové ihrisko alebo vodná plocha s voľným prístupom, ktorá môže v zime slúžiť aj ako verejné klzisko. Zo severnej strany je vytvorený vstup pre peších zo Zobora, resp. z vysokoškolských internátov. Tento tok ľudí momentálne nie je významný, v budúcnosti ale môže najmä s posilnením cyklodopravy nabrať na význame a preto zámer uvažuje s možnou úpravou a rozšírením tohto vstupu,“ uvádza ďalej investor vo svojom zámere.

Navrhovaný multifunkčný objekt Promenáda Living Park je rozdelený na tri hlavné časti. Obchodné centrum bude dvojpodlažné s cca. 23.000 metrov štvorcových prenajímateľnou plochou. Súčasťou komplexu budú aj tri samostatné pavlačové bytové domy (približne 90 bytov), parkovací dom a podzemná garáž.

„Dve plné retailové podlažia sú doplnené o dve lokálne nadstavby na 3. np, v rámci ktorých budú umiestnené prevádzky detský svet a fitness s výmerou asi 1.000 m² a 900 m² . Klasická retailová schéma s koncovými kotevnými nájomcami bude doplnená o kontakt s nábrežím v exteriéri formou pasáží kolmých na hlavný mall, v rámci ktorých budú v prvom nadzemnom podlaží (1np) umiestňované gastroprevádzky s možnosťami sedenia v interiéri aj v exteriéri,“ píše sa v zámere.

Hlavný vstup pre peších bude z Napervillskej prechádzať priamo cez kotevného nájomcu, k dispozícii však bude aj nezávislý vstup do pasáže. Vedľajší vstup ráta okrem peších aj s cyklistami prichádzajúcimi zo Zobora, tento vstup bude situovaný zo severnej strany komplexu.

„Umiestnenie prevádzky potravín na poschodie je determinované vstupom z parkovacieho domu v tejto úrovni a zároveň podporené express-eskalátorom zo suterénu priamo na poschodie pred priečelie supermarketu. Centrálna poloha food-courtu na poschodí pridáva tok ľudí do východnej časti mallu, prevádzky oproti food-courtu sú uvažované ako prevádzky služieb, bánk, pošty atď.,“ objasňuje investor.

V komplexe sa majú nachádzať aj tri štvorpodlažné pavlačové bytové domy s predsadenými loggiami, byty orientované na juhozápad, z ktorých bude výhľad priamo na hrad a na centrum mesta, súčasťou budú aj loggie ako prostriedok k zabezpečeniu súkromia voči nábrežnej promenáde a ako prostriedok rozšírenia obytného priestoru pre obyvateľov bytov. Pavlače budú otvorené do átria zabezpečujúceho možnosť priečneho prevetrania a sekundárneho presvetlenia bytov.

„Stavebno-technické riešenie je do značnej miery limitované už realizovanou časťou stavby CITYPARK Nitra. Pôvodná hmota jestvujúceho skeletu sa zo strany Brezového hája skráti, naopak smerom k nábrežiu rieky Nitra bude doplnená o tri bytové domy, ktoré čiastočne presahujú pôvodný skelet. Nový zámer si tiež vyžiada lokálne zásahy do jestvujúceho skeletu z prevádzkových alebo technologických dôvodov. Väčšinu búraných žb-konšrukcií bude možné recyklovať a spätne zabudovať na mieste stavby,“ dopĺňa investor.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X