Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
6. mája 2014 Podujatia a akcie Nitra od NitraDen.sk© TASR. Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona. SITA/AP

Vzdelávanie divadlom pomohlo doplniť biele miesta v teatrológii

Nitra 6. mája – Filozofická fakulta (FF) Univerzity Konštantína Filozofa (UKF) v Nitre koncom apríla definitívne ukončila projekt Vzdelávanie divadlom. Projekt bol podporený sumou takmer 848.500 eur z Európskych štrukturálnych fondov. Fakulta ho realizovala od začiatku septembra 2010 na štyroch katedrách, kulturológie, anglistiky a amerikanistiky, katedre hudby a Ústave literárnej a umeleckej komunikácie. Jeho prioritou bola inovácia vzdelávania v oblasti divadelného umenia, informovala Hana Zeleňáková, manažérka projektu.

Projektový tím sa usiloval pre študentov hľadať účinné vzdelávacie formy pri osvojovaní si tém z teórie, dejín a súčasnosti divadla a divadelnej praxe. Okrem tradičných vzdelávacích foriem ako semináre, prednášky, kolokviá, konferencie či exkurzie mohli účastníci navštevovať workshopy vedené lektormi z rôznych dramatických okruhov. Tieto im umožnili bližšie spoznať určitú oblasť z divadelnej teórie, dejín a súčasného divadla formou skúsenostného učenia.

Okrem aktivít spojených s vyučovaním bolo súčasťou projektu vydanie série monografií a metodík na tému historických a súčasných divadelných poetík, vrátane multimediálnej učebnice. „Vzniklo 45 publikácií, z toho 28 monografií, 15 metodík a dve elektronické publikácie,“ konštatovala Zeleňáková. V Univerzitnom tvorivom ateliéri FF UKF hosťovalo 11 popredných súčasných slovenských divadelných súborov. Projekt podporil študentskú divadelnú činnosť, doktorandov a mladých začínajúcich vedcov i poznávacie aktivity o divadelnom umení.

V rámci vedecko-výskumnej línie projektu rozvinuli autori výskum dejín a súčasnosti slovenského a svetového divadla. Na projekte participoval rad významných slovenských divadelníkov či performerov i mladých vedcov. „Aj vďaka ich zapojeniu sa do projektu pomohli svojimi výsledkami vyplniť mnohé biele miesta v slovenskej teatrológii,“ povedala Zeleňáková.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X