Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
NITRA: Cyrilo metodská národná pú
ilustračné: SITA NITRA: Cyrilo-Metodská národná púť Nový - štvrtý zvon pre katedrálu, slávnostne požehnaný na pontifikálnej sv. omši na Cyrilo-Metodskej národnej púťi, ktorá je vyvrcholením programu Dni Nitranov, Pribinových a Cyrilometodských slávností. Nitra, 5. júl 2011. Foto: SITA/Martin Havran
2. marca 2016 Správy NitraIné správy z Nitry od NitraDen.skSITA, © SITA 2015

Vzácny barokový organ z Katedrály svätého Emeráma rekonštruujú

Historický organ v katedrále na Nitrianskom hrade rekonštruujú. Najstaršie časti tohto hudobného nástroja pochádzajú z polovice 17. storočia.

Po skončení prác bude najvýznamnejším nástrojom bachovského, barokového charakteru na Slovensku,“ povedal hovorca Nitrianskeho biskupstva Miroslav Lyko. Pred opravou mal organ 28 registrov, po nej ich bude mať 30. Pôjde o plne mechanický dvojmanuálový nástroj, čiže nebude obsahovať ani jednu pneumatickú či elektrickú časť. Po rekonštrukcii bude mať vyše 1 800 píšťal, väčšinu z nich z organového cínu zmiešaného v určitom pomere s olovom, viac ako 300 píšťal bude z dreva a bude obsahovať aj 200 jazykových píšťal.

Gesciu nad rekonštrukciou katedrálneho organu má miestna sídelná Kapitula kanonikov. Návštevníci bohoslužieb na Nitrianskom hrade si budú môcť zvuk zrekonštruovaného organu vypočuť pravdepodobne počas tohtoročných Vianoc.

Jednotlivé časti vzácneho hudobného nástroja prestali rokmi používania fungovať. Na podnet nitrianskeho biskupa Viliama Judáka preto kompetentní rozhodli o jeho rekonštrukcii. Rakúska firma Kögler, ktorá vyhrala výberové konanie na rekonštrukčné práce, si v týchto dňoch zobrala do svojej dielne vzácnu organovú skriňu.

Podľa slov katedrálneho organistu Vladimíra Kopca urobil zásadnú rekonštrukciu nástroja slovenský organár Martin Zorkovský v polovici 18. storočia. „Práve do polovice 18. storočia by sme sa chceli vrátiť naspäť, aby sme tejto barokovej katedrále dokázali dať aj barokový zvuk organa,“ povedal Kopec.

Pripomenul, že katedrálny organ prerobili v 30. rokoch 20. storočia, nitriansky organár Otokar Važanský tento nástroj plne spneumatizoval, rozšíril o niekoľko registrov a na rohoch chóru umiestnil pedálové registre. „Tým, že ten nástroj spneumatizoval, dosť závažným spôsobom zasiahol do historických mechanických častí. My sme teraz nútení dávať to do pôvodného stavu,“ povedal Kopec.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X