Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Dod nitriansky hrad 2017 11.jpg
ilustračné: Lucia Bihuncová, © NitraDen.sk
4. júla 2018 Správy NitraIné správy z Nitry od NitraDen.skSITA, © SITA 2018 Diskusia()

Výťah na Nitriansky hrad by mal byť jednokabínkový

Nitrianske biskupstvo plánuje výstavbu výťahu na hrad, ktorý sa bude podobať na ten, ktorý vozí turistov na hrad v slovinskej Ľubľane. Pôjde o jednu kabínku, ktorá sa bude pohybovať po koľajnici.

„Projekt je vo veľmi nádejnom štádiu, pretože máme už záväzné stanovisko krajského pamiatkového úradu, ktoré je až na malé pripomienky súhlasné. Tiež mám informácie, že by to malo byť aj v zmenách a doplnkoch k územnému plánu centrálnej mestskej zóny, čiže je tam podpora aj zo strany mesta,“ informoval ekonóm Biskupstva Nitra Martin Štofko. Ako ďalej dodal, podpísaná je aj zmluva s architektom, ktorý rieši architektonický návrh. Budúci rok však ešte výťah realitou nebude, územné a stavebné konanie sú časovo náročné. „Myslím si, že sú tu aj možnosti získania eurofondov z nejakých programov týkajúcich sa dopravy,“ podotkol Štofko.

Výťah má pomôcť odľahčiť hradný kopec od áut. Turisti, ale aj návštevníci biskupského úradu a reštaurácie Castellum na hrade zaparkujú na bezplatnom parkovisku pri zimnom štadióne a na hrad sa pohodlne vyvezú výťahom.

Nenápadný výťah

Výťah bude podľa Štofka veľmi nenápadný. Trasa nepôjde kolmo hore, ale šikmo a aj pri priamom pohľade na hrade nebude viditeľná. „Koľajnicu bude vidieť len z bočného uhla z parku, ale pri bežných pohľadoch ani veľmi nie,“ hovorí Štofko. Trasa sa skončí v predpolí hradu na jednoduchej výstupnej plošine. Nevznikne tam žiadna nová stavba. „Dole bude malá nástupná stanica riešená ľahkou konštrukciou s prekrytím, aby v prípade dažďa na ľudí nepršalo,“ priblížil Štofko.

Rozsiahlejší výrub stromov na hradnom kopci podľa neho nehrozí. „Vplyv na zeleň tam nie je zásadný, zvlášť keď zoberieme do úvahy, že stromy na hradnom kopci neboli vôbec vysadené, sú to náletové dreviny. Bude to možno osem alebo deväť stromov, ktoré by sa museli vyrúbať,“ povedal Štofko. Biskupstvo chce, aby bol výťah plne automatický a nemusela byť pri ňom obsluha, čím by sa prevádzkové náklady výrazne znížili. Fungovať má celoročne. Bude spoplatnený, no malo ísť len o symbolický poplatok. Nápad vybudovať bezbariérový prístup na Nitriansky hrad nie je nový, hovorí sa o ňom už niekoľko rokov. Mesto Nitra ho zahrnulo do svojho programu hospodárskeho a sociálneho rozvoja na roky 2015 – 2023.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X