Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Zdravotníci, doktor
ilustračné: SITA
3. septembra 2013 Správy NitraVýstavba a developerské projekty od NitraDen.skSITA, © SITA 2013 Ilustračné: SITA/AP

Výstavbu sociálneho domova v Zlatých Moravciach kraj pozastavil

ZLATÉ MORAVCE 3. septembra – Nitriansky samosprávny kraj pozastaví prípravu projektu výstavby sociálneho domova Ďateliniská v Zlatých Moravciach. Rozhodli o tom dnes krajskí poslanci po tom, čo prerokovali petíciu obyvateľov proti výstavbe. Dôvodom tohto kroku je jednak nedostatočná komunikácia s obyvateľmi dotknutej lokality a zároveň fakt, že kraj nemohol predložiť projekt pre nesúlad termínov medzi Regionálnym operačným programom a Fondom sociálneho rozvoja.

Zariadenie malo vzniknúť v rodinnom dome, v ktorom by fungovali dve domácnosti. V každej by bývalo šesť klientov, o ktorých by sa staral rovnaký počet pracovníkov. Zámerom projektu je presťahovanie klientov z jednej veľkej inštitúcie – zariadenia sociálnych služieb v Lipovej – do viacerých menších „domácností“, kde by sa mohli cítiť ako doma.

Obyvatelia Ďatelinísk spísali proti zámeru petíciu, pod ktorú sa podpísalo 170 ľudí. Poukázali v nej na to, že klienti zariadenia sociálnych služieb majú kombinované mentálne, zrakové a psychické postihnutia a sú odkázaní na pomoc inej osoby. „Lokalita Ďateliniská v Zlatých Moravciach je tichým prostredím s rodinnými domami, preto zdieľame názor, že umiestnenie tohto sociálneho zriadenia do tejto lokality nie je vhodné a zásadne s ním nesúhlasíme, keďže zásadne zmení charakter lokality,“ píšu obyvatelia v petícii.

Proti zámeru sa postavil aj primátor Zlatých Moraviec Peter Lednár. Župný poslanec Ondrej Ščurka na zastupiteľstve poukázal na to, že sociálna komisia kraja sa týmto projektom zaoberala 2,5 roka. „Je na škodu veci, že sa tento projekt nezrealizuje. Myslím si, že petícia nebola celkom na mieste. Ľuďom by sa prostredie nezhoršilo, veď to nie sú žiadni kriminálnici či vrahovia,“ povedal.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X