Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
NITRA: Strategický park Nitra a Jaguar Land Rover
SITA

Výstavbu hál pre Jaguar komplikujú pripomienky, bývalí majitelia chcú späť svoje pozemky

Haly, ktoré majú byť určené dodávateľom pre automobilku Jaguar Land Rover, možno tak skoro nebudú. Proces schvaľovania výstavby totižto brzdia pripomienky občianskych združení aj bývalých majiteľov, ktorí sa dožadujú prinavrátenia pozemkov.

Zámer o výstavbe nového logistického skladu pri automobilke, ktorá vyrastie v Nitre, oznámila spoločnosť Prologis už na jar tohto roka. Spoločnosť Prologis sa radí k najväčším developerom skladov a hál v strednej a východnej Európe. Svojím zámerom, ako píše etrend.sk, chcel pokryť dopyt po nových priestoroch, ktorý vyvolal príchod Jaguaru na Slovensko.

„V novom Prologis Parku pri Nitre plánujeme postaviť tri haly s celkovou plochou 95-tisíc štvorcových metrov v tesnej blízkosti pripravovanej automobilky,“ uviedol vtedy pre etrend.sk Martin Baláž, senior leasing development manažér Prologisu pre Českú republiku a Slovensko.

Konkrétny zámer dostal svoju podobu v lete, keď spoločnosť naplánovala haly pre dodávateľov automobilky. Počítalo sa s celkovým rozpočtom, ktorý by sa mal pohybovať na úrovni 30 miliónov eur.

V areáli by malo vzniknúť, ako informuje etrend.sk, 220 parkovacích miest pre osobné autá, 74 pre nákladné vozidlá, 84 nakladacích dokov a 12 drive-in vjazdov dokov.

V zámere, ktorý spoločnosť predložila, uvádza, že so stavebnými prácami by chcela začať v treťom kvartáli tohto roka. Podľa portálu etrend.sk však o oficiálnom štarte hovorila spoločnosť až v roku 2017.

Teraz navyše výstavbu hál brzdia pripomienky z viacerých strán. Okrem občianskych združení svoje pripomienky vyjadril aj bývalý majiteľ pozemkov, ktorý bol vyvlastnený štátom.

„V roku 2016 som bol proti svojej vôli vyvlastnený a následne som podal správnu žalobu na krajský sud v Bratislave vo veci o preskúmanie zákonnosti rozhodnutia MDVaRR SR, ktorou sa domáham o navrátenie môjho majetku,“ etrend.sk cituje úryvok z odvolania, ktoré napísal bývalý majiteľ pozemkov Roman Cerulík.

Nitriansky podnikateľ v odvolaní napadol aj prepočet parkovacích miest. „V návrhu sa totiž uvádza, že v parku môže byť zamestnaných 3 810 osôb. Sťažovateľovi sa pritom nepozdáva, že pre nich bude pripravených len 219 parkovacích státí. Podľa jeho prepočtov by ich malo byť 587,“ píše etrend.sk.

„Počet pracovníkov a tým aj parkovacích stojísk pre nich je nutné posudzovať s ohľadom na nutnosť striedania sa zamestnaneckých zmien a teda nie je mysliteľné vychádzať zo stavu, keď jedna zamestnanecká zmena skončí, pracovníci tejto zmeny na automobiloch odídu a až následne prídu zamestnanci do novej pracovnej zmeny,“ uvádza Cerulík v odvolaní. Preto by podľa neho malo byť k dispozícii až 838 parkovacích miest.

Cerulík nebol jediný, ktorý mal námietky, svoje pripomienky vyjadrili aj občianske združenia. Združenie domových samospráv napríklad žiadalo vybudovanie podzemných garáží či umeleckého diela, ktoré by sa stalo neoddeliteľnou súčasťou areálu.

Proces schvaľovania výstavby bol preto nateraz prerušený. Spoločnosť Prologis však aktuálne predložila zoznam opatrení a vysvetlení, ktoré by mali vyriešiť podané sťažnosti.

„Pracujeme na projekte už dlhší čas a očakávali sme, že proces EIA môže zabrať dlhšie obdobie. Pokračujeme aktívne na príprave projektu a sme pripravení proaktívne riešiť všetky potenciálne komplikácie,“ povedal pre etrend.sk Martin Baláž, senior leasing development manažér Prologisu pre Českú republiku a Slovensko.

Dátum otvorenia celého parku by však nemal byť ohrozený. „Ak všetko pôjde podľa očakávania, s výstavbou by sme mohli začať v druhom, alebo treťom kvartáli budúceho roka,“ hovorí Baláž. Celý komplex by mal byť podľa plánov hotový v roku 2020.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X