Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Výstavba športovej haly na Hlbokej
Foto: Lucia Bihuncová, NitraDeň.sk
31. mája 2018 Správy NitraIné správy z Nitry od NitraDen.skSITA, © SITA 2018 Diskusia()

Výstavbou mestskej haly na Čermáni sa zaoberá prokuratúra, práce pozastavili

Mesto Nitra začalo stavať športovú halu na Hlbokej ulici na Čermáni bez právoplatného stavebného povolenia, tvrdí mestská poslankyňa Renáta Kolenčíková (nezávislá). Výstavbou sa zaoberá stavebná inšpekcia aj prokuratúra, práce sú momentálne pozastavené.

Mesto sa odvoláva na stavebné povolenie z roku 2015, ktoré bolo vydané na rekonštrukciu vtedy jestvujúcej haly. Tá však v decembri 2016 zhorela do tla. Teraz stavia novú halu a na tú stavebné povolenie vydané nebolo, poukázala Kolenčíková. „Na aprílovom mestskom zastupiteľstve som sa pýtala, či je všetko v poriadku so stavbou na Čermáni. Pán prednosta aj primátor mi povedali, že stavba má stavebné povolenie, že je všetko v poriadku. Podľa mojich informácií ale stavebné povolenie nemá,“ povedala na májovom zastupiteľstve Kolenčíková. Ako dodala, platnosť stavebného povolenia je len dva roky. „Podľa všetkého mesto ako investor porušuje zákon,“ uviedla Kolenčíková.

Dodatočné stavebné povolenie

Nitrianska radnica na jednej strane trvá na tom, že stavebné povolenie je právoplatné, na druhej stane však dodáva, že musí požiadať o dodatočné stavebné povolenie. Podľa stavebného zákona sa konanie o dodatočnom stavebnom povolení začína vtedy, „ak stavebný úrad zistí, že stavba bola postavená bez stavebného povolenia alebo v rozpore s ním“, a tiež, „ak bola stavba začatá bez právoplatného stavebného povolenia, ktoré už bolo vydané“.

Radnica vo svojom stanovisku uviedla, že stavebné povolenie je naďalej právoplatné. „Vydané bolo 1. júla 2015 a od tohto termínu sa realizovali prípojky. V rámci tejto investičnej akcie mesto požiadalo o zmenu stavby pred dokončením. Čo sa týka aktuálnej situácie, bol vykonaný stavebný dozor, práce sú momentálne pozastavené s tým, že stavebník musí požiadať o dodatočné stavebné povolenie,“ píše sa v stanovisku.

Dva podnety

Hovorca Krajskej prokuratúry v Nitre Jaroslav Maček potvrdil, že na nitriansku okresnú prokuratúru doručili dva podnety, jeden bol podaný 22. marca a druhý 9. apríla. Podala ich tá istá osoba.

Prednosta nitrianskej radnice Igor Kršiak na mestskom zastupiteľstve povedal, že o podaniach na prokuratúru aj stavebnú inšpekciu vie. Nemyslí si však, že „je vhodné, aby bol týmto spôsobom marený účel, ktorý sa tým sleduje, a to vytvoriť športový priestor pre verejnosť a základnú školu, ktorá dnes nemá telocvičňu“. Prednosta je presvedčený, že sa tam „nedeje nič čierne, alebo čo by neprešlo zákonným procesom“.

Poukázal na to, že dodávateľskú firmu mesto vybralo verejnou súťažou. Podľa zverejnenej zmluvy o dielo športovú halu postaví firma Hupro Trade SE zo Žiliny za 909 521 eur vrátane DPH. „Mali sme rokovanie so štátnou stavebnou inšpekciou, ktorá povedala, že v rámci vydaného stavebného povolenia je potrebné zosúladiť súčasný stav po úprave projektovej dokumentácie s tým, na ktoré bolo toto povolenie vydané. Deje sa to normálne inštitútom zmeny stavby pred dokončením,“ povedal Kršiak.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X