Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
býstava Z Histórie našej obce
5
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Nikola Rechtorisová, 8.9.2019, MO MS Lehota
12. septembra 2019 Podujatia a akcie Nitra od NitraDen.skNikola Rechtorisová, Dom MS v Nitre Diskusia()

Výstava Z histórie našej obce v Hornej Kráľovej: Stretli sa tu nielen priaznivci folklóru, ale aj iní zvedavci

Hlavnou témou aktuálnej výstavy bol ľudový kroj v zameraní na úpravu hlavy.

Nielen priaznivci folklóru, ale aj návštevníci zvedaví na spôsob života a tradície obyvateľov Hornej Kráľovej mohli 8. septembra navštíviť výstavu Z histórie našej obce. Výstavu pripravil Historický klub Miestneho odboru Matice slovenskej Horná Kráľová na čele s jeho predsedom Vladimírom Lovászom.

Už 11. ročník v poradí sa zameral na krojové súčasti ženského odevu, pričom prezentoval kroje výlučne nosené v obci Horná Kráľová. Organizátori sa vo všetkých predchádzajúcich ročníkoch cielene zamerali na spracovanie regionálnej histórie.

býstava Z Histórie našej obce
Nikola Rechtorisová, 8.9.2019, MO MS Lehota

Našim obyvateľom, najčastejším návštevníkov výstav, chceme ponúknuť históriu, ktorá im je blízka, priamo sa dotýka ich rodín, ich predkov a odzrkadľuje život v obci, ktorého sú súčasťou. Veríme, že práve dejiny obce, v nich prebudia záujem aj o poznanie širších súvislostí a celkovo záujem o našu históriu,“ hovorí predseda MO MS Horná Kráľová V. Lovász.

Obyvatelia tejto obce sú každý rok prostredníctvom výstav konfrontovaní s novou témou. Predchádzajúce ročníky ponúkli rôznorodé zameranie na historické tlačoviny, kroje či známu tragickú udalosť pohromu v Hornej Kráľove.
Hlavnou témou aktuálnej výstavy bol ľudový kroj v zameraní na úpravu hlavy, a teda nesmeli chýbať najmä čepce a šatky, ktoré boli ešte do 80. rokov minulého storočia neodmysliteľnou súčasťou odievania v tomto kraji.

býstava Z Histórie našej obce
Nikola Rechtorisová, 8.9.2019, MO MS Lehota

Postupom času začalo nosenie týchto prvkov tradičného odevu upadať, avšak na výstave sa stretli aj pamätníci, ktorí si pri pohľade na vyložené čipky a stuhy zaspomínali a aspoň na pár minút nás svojím rozprávaním uviedli do časov, kedy každý vzor na odeve mal nielen estetický, ale aj praktický rozmer.

Mladé dievčatá si s obľubou vyšívali svoje mená na kabanice, krátke hrubé kabátiky, alebo na zástery, aby sa medzi svojimi rovesníkmi mohli ľahšie poznať. Podpis slúžil aj ako umelcova signatúra, pravda, pri pohľade na niektoré detailne prepracované výšivky môžeme skutočne hovoriť priam o umeleckom diele.

Neoddeliteľnou súčasťou odevu bola úprava hlavy. Slobodné dievčatá chodili prostovlasé alebo v špecificky uviazanej šatke so stuhami, vydaté ženy nosili čepce zdobené čipkami. Výstava ponúkla aj paletu čipiek z Krajného, Piešťan či Nového Mesta na Váhom.

býstava Z Histórie našej obce
Nikola Rechtorisová, 8.9.2019, MO MS Lehota

V Hornej Kráľovej sa čipkárstvu nevenovali, avšak ženy si radi kúpili na trhu paličkovú či inú čipku, ktoré priniesli šikovné gazdiné z iných krajov a tak sa mohlo stať, že sa na ich odeve miešali prvky z rôznych oblastí,“ vysvetlil V. Lovász.

Zaujímavosťou je aj používanie konopného plátna na rukávce a mnohostranné využitie farbiarčiny – modrotlače, z ktorej sa zhotovovali šatky. Šatky sa nosili prehodené cez plecia, skrížené na prsiach prípadne aj na hlave. Svoju šetrnosť a vynaliezavosť ženy prejavili aj v tejto oblasti.

Aby si svoju šatku nezničili, v bežný deň ju nosili otočnú z jednej strany a vo sviatok si ju otočili naopak. Takto mohli šatku dlhšie nosiť aj bez toho, aby na nej bolo vidieť prípadné obnosenie. Výstava bola doplnená o dobové fotografie tradičných odevov obce zo zbierky pána V. Lovásza. Podujatie bolo realizované s finančnou podporou Nitrianskeho samosprávneho kraja a obce Horná Kráľová.

býstava Z Histórie našej obce
Nikola Rechtorisová, 8.9.2019, MO MS Lehota
býstava Z Histórie našej obce
Nikola Rechtorisová, 8.9.2019, MO MS Lehota

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X