Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Stare mince pexels photo .jpg
3
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
ilustračné: pexels.com
24. októbra 2017 Podujatia a akcie Nitra od NitraDen.skTS, © NitraDen.sk Diskusia()

Výstava Tisícročia s mincami vám predstaví vzácne mince z posledných dvoch tisícročí

V minulosti bývali vyrobené z drahého kovu a mali vysokú cenu sústredenú v malej hmotnosti a objeme, v prípade ukoristenia barbarmi sa z nich často stala surovina na výrobu šperkov, niekedy skončili ako obeť bohom. Vzácne mince z obdobia od 1. stor. pr. n. l. až po 20. stor. n. l. zo zbierok Ponitrianskeho múzea v Nitre, Archeologického ústavu SAV v Nitre a Mestského múzea Šurany predstaví výstava Tisícročia s mincami.

Výstava bude otvorená od 6. novembra do 30. decembra v priestoroch Ponitrianskeho múzea v Nitre.

Písomné pramene a hmotné pamiatky, ktoré sa zachovali či boli nájdené pri archeologických výskumoch nesú informácie o spôsobe života v minulosti a významných historických udalostiach. Jedným z takýchto dokladov sú aj mince, z ktorých každá z nich má svoj príbeh.

Vieme z nich vyčítať komu patrili, z čoho boli vyrobené, v akom prostredí sa používali a akú mali hodnotu. Hoci najviac z nich vedia vyčítať numizmatici, ktorí sa zaoberajú jej podrobným skúmaním, ale aj bežný laik vie pri pohľade na ne sledovať rozdiely v porovnaní sú súčasnými mincami. V minulosti sa však používali a razili iným spôsobom, čo ovplyvnil aj rýchly rozvoj techniky, zmena spôsobu života, či zmena menovej politiky.

Výstava Tisícročia s mincami ponúka jedinečnú možnosť pozrieť si rôzne mince nielen zo zbierok Ponitrianskeho múzea v Nitre, ale i Archeologického ústavu SAV v Nitre a Mestského múzea Šurany. Za pohľad určite bude stáť najstaršia rímska minca aes grave či keltská tetradrachma. Pozoruhodnými sú aj medené poltúry z doby povstania Františka II. Rákocziho, na ktorých dominujú razby kremnickej mincovne a veľa ďalších.

Tisicrocia s mincami pozvanka.jpg

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X