Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
NITRA: Fórum dizajnu 2013
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
NITRA: Fórum dizajnu 2013 Výstava Fórum dizajnu 2013 - 16. výstava nábytkového dizajnu. Nitra, 5. marec 2013. Foto: SITA/Martin Havran
2. decembra 2013 Podujatia a akcie Nitra od NitraDen.sk© TASR. Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona. Ilustračné: SITA/AP

Výstava Slow/Slov predstaví nové trendy v dizajne

Nitra 2. decembra – Nosnou témou výstavy je takzvaný slow-dizajn, ktorý podľa kurátorky výstavy Kataríny Trnovskej kladie dôraz najmä na výrobu využívajúcu lokálne materiály, technológie a skúsenosti. „Ponúka jedinečný potenciál práve malým ekonomikám krajín, ako je Slovensko. Zároveň slow-dizajn prináša do súčasnej diskusie o dizajne aj nové témy ako emócia, tradícia a rituál, spomalenie, čas, interakcia, skúsenosť, sociálna a kultúrna zodpovednosť, eko-efektivita,“ hovorí Trnovská.
Ako pripomenula, zámerom autoriek výstavy je prezentovať tému slow-dizajnu v rámci jednej galerijnej inštalácie zostavenej z vybraných produktov, odborných textov a videorozhovorov s dizajnérmi. „Návštevník tak môže komplexne spoznať procesy, ktoré dizajnér zohľadňuje a realizuje pri navrhovaní konkrétneho produktu, rovnako ako preniknúť do teórie a výskumu, ktorý tvorí živnú pôdu pre rozvoj dizajnérskych konceptov a tendencií,“ uviedla Trnovská.
Výber vystavovaných produktov je zostavený z objektov určených pre domácnosť a osobnú spotrebu. Ide o výrobky, u ktorých sa predpokladá, že si k nim užívateľ vytvorí dlhodobý vzťah. Zastúpený je nábytok, stolovanie, obuv i odev. „Cieľom je pomocou názorných príkladov a sprievodných textov ilustrovať základ jednotlivých dizajnérskych konceptov a prístupov a motivovať diskusiu. K výstave je vydaný katalóg, ktorý okrem reprodukcií vystavených diel, obsahuje odborné texty k problematike slow-dizajnu venované témam ako tradícia, reckylácia, technológie a ich vplyv na spomalenie, s dôrazom na človeka a udržateľný dizajn,“ dodala Trnovská. Výstava Slow/Slov bude v Nitrianskej galérii sprístupnená 5. decembra.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X