Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Pod nasimi nohami tajny zivot bezstavovcov ponitrianske muzeum.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Ponitrianske múzeum v Nitre
6. septembra 2022 Podujatia a akcie Nitra od NitraDen.skTS NitraDeň.sk Diskusia()

Výstava Ponitrianskeho múzea Pod našimi nohami s podtitulom Tajný život bezstavovcov približuje život drobných tvorov

Najnovšie v Ponitrianskom múzeu v Nitre uvidíte modelové ekosystémy, plastické zväčšené modely hmyzu spolu s 3D virtuálnymi vizualizáciami a dozviete sa rôzne zaujímavosti o týchto malých živočíchoch.

Malí obyvatelia sú veľmi dôležití pre správne fungovanie nášho sveta. Bezstavovce sú nevyhnutnou súčasťou životného prostredia a bez nich by svet taký, ako ho poznáme, neexistoval.

Výstava Pod našimi nohami s podtitulom Tajný život bezstavovcov približuje život drobných tvorov, ktorí sú pre nás často neviditeľní, zdanlivo bezvýznamní. Výstava sa uskutoční až do konca roka 2022 a je s ňou spojený aj vzdelávací program Pod našimi nohami a prednášky Hmyz – načo je nám taká háveď? Kalendár uvedených podujatí bude dostupný na stránke múzea tu.

K bezstavovcom patriace pavúky, hmyz, či mäkkýše predstavujú neuveriteľnú druhovú pestrosť, ktorá ľudí fascinuje, ale aj desí. V súčasnej dobe dochádza k rapídnemu úbytku biodiverzity hlavne z radov bezstavovcov, čo má nedozerné následky nielen na životné prostredie.

Vzhľadom na veľkosť týchto živočíchov sa zmeny často dejú skryté pred našimi očami. Úlohou výstavy je upozorniť na tento skrytý svet, na škodlivosť, ale aj užitočnosť vybraných druhov bezstavovcov.

Výstava prezentuje aj modelové ekosystémy, ktoré odzrkadlia, čo by sa stalo, ak by v prírode vyhynuli niektoré kľúčové druhy bezstavovcov. Návštevník uvidí plastické zväčšené modely hmyzu spolu s 3D virtuálnymi vizualizáciami vybraných druhov bezstavovcov, ktoré prispievajú k zatraktívneniu výstavy. Súčasťou výstavy sú aj bezstavovce pochádzajúce zo zbierkového fondu prírodovedného odboru Ponitrianskeho múzea v Nitre.

Výstava je určená predovšetkým detským návštevníkom, prevažne žiakom základných a stredných škôl, ale určite zaujme aj dospelých. Jej cieľom je taktiež prispieť k zlepšeniu vzťahu ľudí k prírode, ku komplexnej ochrane všetkých živočíšnych druhov, aj tých, ktoré sú často zdanlivo otravné a „zbytočné“ pre človeka.

Partnerom výstavy je Nitriansky samosprávny kraj. Podujatie z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

Ponitrianske múzeum v Nitre a jeho expozitúry sú otvorené počas letnej sezóny od apríla do konca septembra počas utorka až do soboty v čase medzi 9.00 a 17.00 hod. V zimnej sezóne od októbra do konca apríla je otvorené od pondelku do piatku medzi 9.00 a 17.00 hod.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X