Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Horizon33_2014-3-28_20-35-44
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
27. marca 2014 Podujatia a akcie Nitra od NitraDen.sk(zi) Ján Tarábek

Výstava: O pastieroch a chove oviec

PR: Pastierska kultúra a chov oviec predstavovali na Slovensku od najstarších čias prínos nielen v ekonomickej oblasti, ale našli odraz aj vo výtvarnom umení, hudobnom a tanečnom folklóre. Ovčiarstvo a špeciálne chov oviec valaským spôsobom je unikátom a špecifikom tradičnej ľudovej kultúry Slovenska. Vo štvrtok 27. marca bola v Múzeu v Nových Sadoch, ktoré sídli v zrekonštruovanom kaštieli, sprístupnená výstava. Pripravilo ju Ovčiarske múzeum z Liptovského Hrádku, ktorého zriaďovateľom je občianske združenie Spoločnosť priateľov Múzea liptovskej dediny. Ako nás informovala autorka koncepcie výstavy a kurátorka Iveta Zuskinová, výstava prostredníctvom textového, obrazového a trojrozmerného materiálu prezentuje skutočnosť, že  hoci valaská kolonizácia v 15. až 17.storočí  prešla viacerými európskymi krajinami, najvýraznejšie kultúrne stopy  zanechala  na území Slovenska, kde  pôvodnú  roľnícku kultúru obohatila  viacerými charakteristickými  znakmi.
Veľký  hospodársky prínos  valachov  v Liptove ocenil aj panovník   kráľ Matej Korvín, ktorý im udelil v roku 1474 Veľkú listinu  valaských práv a slobôd.  Dôležitou skutočnosťou je, že novú formu chovu oviec spojenú  s využívaním horských pasienkov a spracovaním mliečnej produkcie  prevzalo miestne obyvateľstvo a  profesionalizáciou  sa ovčiarstvo stalo dôležitou formou obživy. Bačovia a valasi so svojimi vedomosťami o produkcii mlieka sa výrazne odlišovali od pastierov iných hospodárskych zvierat, čo sa odrážalo v ich spoločenskom postavení a odmeňovaní. V rámci Slovenska sa vytvorili oblasti a regióny   s charakteristickým prejavmi pastierskej kultúry.  Na výstave je prezentovaná  jedinečná kolekcia tradičných  odevov  pastierov oviec z viacerých  pôvodných kultúrno historických regiónov, ktoré sa navzájom odlišujú predovšetkým  výzdobou,  typickými doplnkami  a znakmi  artefaktmi  pastierskeho stavu.

Foto:
Iveta Zuzkinová, zakladateľka a kurátorka ovčiarského múzea, Jozef Šišila, Ján Paciga a Branislav Tréger, primátor mesta Liptovský Hrádok – zriaďovatelia ovčiarskeho múzea.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X