Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Nezna nr vystava dab divadlo andreja bagara.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: dab
8. novembra 2019 Správy NitraPR od NitraDen.skTS NitraDeň.sk Diskusia()

Výstava NEŽNÁ.NR vo foyer Divadla Andreja Bagara v Nitre ukazuje dramatické udalosti spred 30 rokov

NEŽNÁ.NR prostredníctvom výstavy mapuje aktivity nitrianskych divadelníkov v období novembra a v decembra 1989.

November 1989 bol pre nitrianskych divadelníkov veľmi špecifický. Práve v čase, kedy ostatné divadlá rušili predstavenia so známym heslom tej doby „Dnes večer nehráme“ a inak sa zapájali do udalostí, väčšina umeleckého súboru DAB bola v Moskve. Od 12. do 23. novembra účinkovali v svetoznámom Divadle Na Malej Bronnej, ako informovalo DAB.

Hrali tu tri náročné predstavenia: Proso a Smútok pristane Elektre v réžii Jozefa Bednárika a Posledná zastávka v réžii Karola Spišáka. O udalostiach 17. novembra sa tak dozvedali iba cez telefonáty od svojich blízkych a divadelníkov. Jeden z prvých, ktorí ich do Moskvy kontaktovali bol aj herec Milan Kňažko. Na výstave uvádzame tiež jeho Otvorený list z októbra 1989, v ktorom sa vzdal titulu Zaslúžilý umelec,“ povedala autorka výstavy Slavka Civáňová.

Keďže sa aj v Moskve skomplikovala situácia, mnohí herci chceli na ňu reagovať, iní sa obávali, pretože do Moskvy prišli na pozvanie a celý zájazd vrátane leteniek platila sovietska strana. Napokon nitrianski divadelníci čítali 21. novembra v Moskve vyhlásenie, v ktorom sa k už prebiehajúcim protestom v Československu pripojili. Po návrate domov tak vytvorili v DAB štrajkový výbor a 27. novembra sa pracovníci divadla pridali ku generálnemu štrajku.

Dramatické udalosti

Všetky tieto dôležité a dramatické udalosti prerozpráva výstava NEŽNÁ.NR. Návštevníci uvidia aj text vyhlásenia, ktoré herci čítali v Moskve. Súčasťou výstavy sú aj iné vyhlásenia a stanoviská, ale aj videozáznam i fotografie. Súčasťou výstavy sú aj fotografie ľudí, ktorí reagovali na výzvu DAB. Návštevníci tu nájdu aj dobovú dennú tlač, plagáty a rôzne letáky.

Výstava mapuje aj ďalšie aktivity hercov, ich výjazdy do regiónov a tovární, kde sa na mítingoch stretávali s verejnosťou. Výstava vychádza z kalendária, ktoré bolo súčasťou projektu Nitra 89 – pamäť regiónu vypracovanom Asociáciou Divadelná Nitra. Vďaka tomu sa nám podarilo zachytiť jednotlivé udalosti novembra a decembra 1989 prakticky deň po dni,“ uviedla S. Civáňová.

Diskusia a rozhovory

Návštevníci tiež majú možnosť po vernisáži s divadelníkmi diskutovať a hovoriť s nimi o novembrových udalostiach v Moskve i v Nitre, ale aj v iných divadlách na Slovensku tak, ako si ich pamätajú.

Diskusie sa zúčastní Darina Kárová, ktorá bola v roku 1989 dramaturgičkou DAB, herečka DAB Eva Pavlíková, Eva Matejková a Marián Slovák (ktorí boli od roku 1972 herci DAB, ale v Novembri ´89 už boli členovia Divadla Nová Scéna) a Ivan Gontko zo Starého divadla Karola Spišáka v Nitre. Diskusiu bude sprevádzať aj hudobný program v podaní najmladšej generácie súboru DAB.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X