Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
galéria
Foto: ilustračné, SITA
5. marca 2015 Podujatia a akcie Nitra od NitraDen.skSITA, © SITA 2015 ilustračná: SITA

Výstava Nedokonalé obrazy dokonalosti poukazuje na kult tela

Výtvarníčka Daniela Chrienová reflektuje niektoré hodnoty a stereotypy našej spoločnosti

NITRA 5. marca – Séria malieb Nedokonalé obrazy dokonalosti poukazuje na súčasný trend presadzovania kultu tela, krásy a dokonalosti, tvrdí kurátorka výstavy v Nitrianskej galérii Martina Vyskupová. Olejomaľby z rokov 2010-2015 sú súčasťou tretej samostatnej výstavy slovenskej výtvarníčky Daniely Chrienovej a budú vystavené v salóne Nitrianskej galérie od 5. marca do 5. apríla. Myšlienku výstavy demonštruje autorka na základe premaľovaných fotografií, ktoré vznikli z predlôh vo forme reklamných plagátov, bilbordov a bannerov z urbánneho prostredia, ako aj z reklamných videí na internete. „Maliarsky prepis východiskového materiálu v podobe snímok často s fragmentárnymi, deformovanými, či prekrytými námetmi vytrhnutými z pôvodného kontextu Chrienová predstavuje v nových súvislostiach,“ opisuje autorkinu tvorbu kurátorka.

Absolventka Akadémie umení v Banskej Bystrici z ateliéru Stanislava Balka sa primárne venuje skúmaniu rôznych typov obrazov v súčasnom vizuálnom prostredí a ich pôsobeniu v rozličných významových rovinách. Svojským spôsobom reflektuje niektoré uprednostňované hodnoty a stereotypy našej spoločnosti, ktoré ju formujú. Ako pôvodný motív jej slúžia fotografie, ktoré vytvára na základe vybraných reklamných plôch alebo podľa určitej sekvencie z internetových videí či z televíznej obrazovky. V tomto zmysle ju zaujíma takisto fenomén statického a pohyblivého obrazu, ako aj „opätovná materializácia dematerializovaného obrazu“ – fotografie do podoby maľby. Tento výtvarný princíp použila aj v niektorých svojich predchádzajúcich sériách s názvom Window z roku 2007 a Pause z 2009.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X