Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Mojmirovce muzeum vystava.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Regionálne múzeum Mojmírovce
2. septembra 2019 Správy NitraPR od NitraDen.skTS NitraDeň.sk Diskusia()

Výstava Ľudia, bdite! v Regionálnom múzeu Mojmírovce 2019: Autentické výstroje a zbrane, či fotografie 2. svetovej vojny

Na výstave taktiež uvidíte bohatú paletu autentických zbraní, výstroje a osobných predmetov príslušníkov nemeckej a sovietskej armády.

Druhá svetová vojna neobišla ani náš región. Po tuhých bojoch bol 28. marca 1945 oslobodený Urmín (Mojmírovce). Ešte v ten istý deň Sovieti vyhnali Nemcov i zo Šalgova (Svätoplukovo) a 29. marca 1945 začali útok na Cabaj. Útočiace jednotky však boli zastavené delostreleckou a guľometnou paľbou a zahnané protiútokom pechoty a niekoľkými tankami.

Po doplnení streliva udrela Červená armáda znova. Tentokrát nemecké jednotky podľahli. V dejinách nášho regiónu nachádzame i príbehy ľudí, ktorých osudy zmrzačilo vojnové besnenie. Jednou z mnohých bola Klára Kamenická. Rodáčka z Urmína mala tesne pred svadbou, keď sa vybrala do Nitry, aby si kúpila svadobné šaty. Tam ju však zastihlo bombardovanie, pri ktorom zahynula.

V Urmíne sa narodila i Židovka Dunda, vlastným menom Ružena Sonnenscheinová. Tá sa útekom z nitrianskej vlakovej stanice zachránila pred transportom. S naším regiónom je spätý aj generál Ján Golian. Spolu s generálom Rudolfom Viestom tvorili hlavnú organizačnú štruktúru SNP, no práve Golian strávil časť detstva v Poľnom Kesove.

Osudy a príbehy Slovákov

Urmínsky stíhač Rudolf Palatický zase lietal na legendárnych nemeckých stíhacích lietadlách Messerschmitt Bf 109 a ako súčasť pohotovostnej letky 13 pôsobil na východnom fronte. Neskôr v radoch čs. armády presedlal na Lavočkin La-5FN a zaslúžil sa o porážku nacistického Nemecka.

Okrem 75. výročia SNP si tento rok pripomíname i výročie vylodenia v Normandii, na ktorom sa podieľali mnohí Čechoslováci. Vylodenia sa zúčastnil aj vojnový fotograf so slovenskými koreňmi Robert Capa. Zatiaľ, čo inváziu spojeneckých vojsk zvečňoval na svojich fotografiách, oblohu nad Normandiou brázdili v službách RAF stíhači Ján Ambruš a Oto Smik.

Nielen o ich osudoch, ale aj o príbehoch ďalších postáv slovenských vojnových dejín z obdobia rokov 1939 – 1945 sa dozviete v Regionálnom múzeu Mojmírovce, ktoré vás s potešením privíta na výstave „Ľudia, bdite!“ Na výstave taktiež uvidíte bohatú paletu autentických zbraní, výstroje a osobných predmetov príslušníkov nemeckej a sovietskej armády. Vernisáž sa uskutoční 6. septembra o 18.00 hod.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X