Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
galéria
Foto: ilustračné, SITA
15. novembra 2013 Podujatia a akcie Nitra od NitraDen.skTASR Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona SITA/AP

Výstava Izba pre slúžku ukáže hranice medzi podradenosťou a nadradenosťou

Nitra 15. novembra – Analýzou sociálnych a priestorových hraníc sa zaoberá umelecký projekt, ktorý 21. novembra predstaví Nitrianska Galéria. Dvojica českých umelcov Markéta Magidová a Jan Pfeiffer sa v ňom zameriava na vyjadrenie protikladov podradenosti a nadradenosti.

Ústredným motívom je mocenský vzťah vyjadrený prostredníctvom existencie izby pre slúžku a jej umiestnenia v dispozícii meštianskeho domu. Výstavný priestor Galérie mladých bude rozdelený na dve protikladné časti. Kým prvá miestnosť je tmavá, priestorovo prázdna a odkazujúca na priestory obývané služobníctvom, druhá je svetlá, majestátna a s trónom ako symbolom moci reprezentuje prevahu a nadradenosť. Obe miestnosti prepája oblúkovitá membrána, ktorá zhmotňuje priepustné neviditeľné spoločenské bariéry.

Izba pre slúžku má byť príkladom mnohých ďalších situácií sociálnej izolácie. „Sociálne hranice vo vnútri spoločnosti fungujú veľmi podobne ako v rodine so slúžkou. Aj urbanistické usporiadanie miest vyjadruje danú spoločenskú hierarchiu. Rôzne spoločnosti majú rôzne typy spoločenských poriadkov a viditeľných i neviditeľných hraníc. Projekt teda hovorí o rôznych podobách medziľudských vzťahov,“ hovorí kurátorka výstavy Lýdia Pribišová.

Výstava pozostáva zo samostatných i spoločných diel, fotografií a objektov oboch autorov v komplexnej inštalácii. Jan Pfeiffer, ktorý pracuje zvyčajne s architektonickými prvkami priestoru a rôznymi symbolmi, sa zameral predovšetkým na mocenské pozície, ktoré udávajú pravidlá. Markéta Magidová vo svojej tvorbe narába s jazykom, literárnymi odkazmi a s priestorovými inštaláciami. Vo výstavnom projekte sa zamerala na rôzne deformácie vytvárané z pohľadu podriadených. „Zhmotňujú určité spoločenské pravidlá, ktoré by si slúžiaci priali porušiť a zmeniť,“ dodáva Pribišová.
Výstava Izba pre slúžku potrvá do 26. januára 2014.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X