Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
+
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: NitraDen.sk, SH
30. októbra 2021 Podujatia a akcie Nitra od NitraDen.sk Diskusia()

Výstava Germáni a ich kultúra predstaví časy pred príchodom Slovanov na Ponitrie

V Ponitrianskom múzeu uvidíte výsledky výskumu archeologickej lokality v Párovských Hájoch, v údolí Valy-Dolina, kde bolo preskúmaných množstvo objektov až zo stredoveku.

Ak milujete históriu a zaujíma vás, kto a ako žil na našom území pred stovkami rokov, nenechajte si ujsť novú výstavu v Ponitrianskom múzeu pod názvom Germáni a ich kultúra.

Tá návštevníkom od 2. novembra do 31. decembra 2021 predstaví dobu pred príchodom Slovanov na naše územie, konkrétne na Ponitrie.

Záchranný výskum náleziska bol vyvolaný výstavbou viacerých vetiev plynovodu v rokoch 1985 – 1986 a 1994 – 1995. Spolu bolo preskúmaných viac ako 200 objektov z rôznych úsekov včasnej doby dejinnej a stredoveku.

Objav osady

Na tomto mieste existovala väčšia osada obývaná práve Germánmi už v dobe rímskej a dobe sťahovania národov, od polovice 3. storočia do polovice 5. storočia.

Objavili ju archeológovia Karol Pieta a Matej Ruttkay z Archeologického ústavu SAV. Na ploche 3 500 m² preskúmali 90 objektov rôznej funkcie – obydlia, výrobné objekty aj hospodárske stavby.

Predmety výskumu

Na miestach výskumu sa našli hlinené nádoby, keramika zdobená, šperková aj úžitková. Tak isto vtedajší obyvatelia nášho územia používali rôzne bronzové a železné spony, dokonca náhrdelníky zo sklených korálikov, aj ozdobné kostené ihlice, ktoré slúžili na úpravu vlasov.

Bežnou súčasťou výstroja boli kožené opasky, z ktorých sa najčastejšie zachovali pracky a rôzne typy kovaní. Dôležitým predmetom dennej potreby bol železný nôž.

Osada v Nitre

Osada v Nitre, Párovských Hájoch, patrila do siete germánskych sídlisk v predpolí Rímskej ríše. Fungovala nepretržite od polovice 3. storočia do polovice 5. storočia.

Po odchode germánskych kmeňov zostala niekoľko storočí ľudoprázdna a opätovne ju osídlili až Slovania v 9. storočí.

Partnermi výstavy sú Nitriansky samosprávny kraj a Archeologický ústav SAV v Nitre.

Muzeum plakat germani a ich kultura.jpg
Foto: Ponitrianske múzeum

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X