Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
zuzana-caputova-prezinetka-volby-sita-2.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: SITA/Martin Medňanský
31. marca 2019 Správy Nitra od NitraDen.skSITA Diskusia()

Výsledky volieb prezidenta 2019: Počet hlasov v Nitrianskom kraji, Čaputovej program, reakcie zahraničných médií

Podľa výsledkov po spočítaní všetkých okrskových zápisníc v Nitrianskom samosprávnom kraji získala Zuzana Čaputová vyše 58 % hlasov.

V Nitrianskom samosprávnom kraji v druhom kole prezidentských volieb vyhrala Zuzana Čaputová. Podľa neoficálnych výsledkov po spočítaní všetkých okrskových zápisníc v kraji ju podporilo 58,06 percenta voličov, kým Maroš Šefčovič získal 41,93 percenta hlasov. Celkovo Čaputová získala v Nitrianskom kraji 121 499 hlasov a Maroš Šefčovič 87 702 hlasov. Volebná účasť v nitrianskom regióne pritom dosiahla 37,44 percenta.

Spravodlivosť, seniori a životné prostredie boli hlavnými piliermi Čaputovej programu

Spravodlivosť pre všetkých, dôstojnosť pre seniorov a ochrana životného prostredia sú tri hlavné témy, na ktorých podľa predbežných výsledkov zvolená prezidentka Zuzana Čaputová postavila svoj program. Tvrdí, že práve tieto utvárali jej profesionálny aj osobný príbeh. Avizuje, že chce byť prezidentkou, ktorá vráti do verejného života dôveru. „Prestávame dôverovať aj jeden druhému. V spoločnosti sa tvoria trhliny medzi mestom a vidiekom, medzi bohatými a chudobnými regiónmi, medzi mladými a staršími. Akoby už neexistovali hodnoty a ciele, ktoré by nás všetkých spájali a pre ktoré by sme sa vedeli nadchnúť,“ napísala Čaputová na úvod svojho programu.

Do úradu prezidenta vstúpim s cieľom obnoviť dôveru v našej spoločnosti. Chcem svojím dielom prispieť k tomu, aby politika bola znovu vnímaná ako verejná služba. To znamená vrátiť silu a zmysel tým hodnotám, ktoré nás všetkých spájajú – ako spravodlivosť, ochrana ľudskej dôstojnosti, a naša civilizačná príslušnosť k demokratickej Európe,“ uviedla Čaputová s tým, že v mene týchto hodnôt bude využívať svoje ústavné kompetencie. Tam, kde prezident kompetencie nemá, chce ísť príkladom a tak, kde nebude môcť ísť príkladom, bude poukazovať na neprávosť.

Spoločnosť chce zmenu v politike

Víťazstvo Zuzany Čaputovej je dôkazom toho, že slovenská spoločnosť očakáva zmenu štýlu politiky. Uviedol sociológ Michal Vašečka, ktorý pripomenul, že historické víťazstvo a vstup prvej ženy do prezidentského úradu na Slovensku nemusí automaticky predznamenať zásadné zmeny v najbližších parlamentných voľbách v marci budúceho roka. Na otázku, ako dopadli prezidentské voľby v porovnaní s Českou republikou, odpovedal Vašečka tak, že u našich susedov si nevie predstaviť víťazstvo ženy.

Aj napriek tomu, že Česká republika nie je takým spôsobom konzervatívna ako Slovensko a je to nepomerne modernejšia krajina vo viacerých ohľadoch v hodnotových orientáciách, si to neviem predstaviť,“ povedal Vašečka. Zuzana Čaputová získala podľa predbežných výsledkov takmer 60 percent hlasov občanov a nad svojím protikandidátom zvíťazila s pomerne vysokým náskokom. Čaputová bude vôbec prvou ženou, ktorá sa na Slovensku ujme prezidentského úradu.

Svetové médiá reagujú na víťazstvo Čaputovej

Víťazstvo právničky a občianskej aktivistky Zuzany Čaputovej v sobotňajšom druhom kole volieb prezidenta SR si všímajú aj svetové médiá. Zväčša vyzdvihujú to, že bude prvou ženou v prezidentskom úrade a pripomínajú tiež jej aktivizmus.

Politico v článku s titulkom Politická outsiderka vyhrala slovenské prezidentské voľby uvádza, že Čaputovú „do úradu dostal hnev verejnosti po vražde investigatívneho novinára a jeho snúbenice v roku 2018“. Jej víťazstvo je pritom podľa neho „dôvodom na oslavy pre proeurópske a demokratické sily v strednej a východnej Európe, a rovnako aj v Bruseli“.

The New York Times jej zvolenie rovnako spája s odmietnutím vládnej strany. „Na vlne nesúhlasu s rozšírenou korupciou, no odmietajúc osobné útoky na svojich oponentov, prisľúbila vrátiť slušnosť do slovenskej, často toxickej politickej klímy. Jej víťazstvo v druhom kole volieb dáva nádej opozičným stranám v regióne, že sa môže obracať nálada proti nacionalistickým a populistickým hnutiam, ktoré sa dostali k moci v ostatných rokoch,“ konštatuje denník.

Reuters hlási, že „liberálna právnička Čaputová vyhrala voľby a stane sa prvou prezidentkou Slovenska“ a podobne ako ostatné médiá, pripisuje jej víťazstvo nespokojnosti voličov so súčasnou politikou na Slovensku. „V sobotu vyhrala slovenské prezidentské voľby na vlne hnevu verejnosti nad korupciou, napriek trendu, v rámci ktorého naprieč kontinentom naberajú silu populistickí a protieurópski politici,“ uvádza agentúra.

BBC okrem iného pripomína, že „Čaputová, ktorá nemá takmer žiadne skúsenosti s politikou, porazila v druhom kole významného diplomata z vládnej strany“.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X