Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Spu10.jpeg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
ilustračné: franophoto, © NitraDen.sk
30. januára 2017 Správy NitraIné správy z Nitry od NitraDen.skSITA, © SITA 2017

Výskumné centrum AgroBioTech na SPU vyvíja špeciálne potraviny

Výskumné centrum AgroBioTech na Slovenskej poľnohospodárskej univerzite v Nitre vyvinulo dva nové potravinové výrobky. Ide o špeciálne potraviny, ktoré sú vhodné pre tri kategórie ľudí súčasne – celiatikov, ľudí intolerantných na laktózu a pre diabetikov.

Jeden výrobok je pečivo, druhým je trvanlivé pečivo – sušienky. „Dali sme si patentovať úžitkový vzor, ktorý si teoreticky v budúcnosti môže kúpiť nejaký výrobca a vyrábať tieto produkty,“ uviedla riaditeľka AgroBioTech Tatiana Bojňanská.

Výskumné centrum momentálne robí aj špeciálny výskum, ktorý sa týka ryže. Cez ministerstvo hospodárstva sa na AgroBioTech obrátil spracovateľ ryže z Ruska, ktorý vymyslel špeciálny spôsob spracovávania ryže, aby bola chutnejšia a dal si ho patentovať. Odborníci z Nitry mu majú vedecky potvrdiť, či jeho systém funguje.

V AgroBioTechu majú aj špeciálny prístroj Lipoprint, ktorý podľa slov Bojňanskej nemajú ani nemocnice. Umožňuje presnejšie a lepšie zmerať človeku cholesterol, pričom zaužívané rozlišovanie cholesterolu na „dobrý“ a „zlý“ sa ukazuje ako nie práve najsprávnejšie členenie. „Tých frakcií je oveľa viac. Pri testovaní prístroja sa naozaj ukázalo, že športovci, ktorí mali dobré hladiny lipoproteínov a cholesterolu, mali zvýšené niektoré z frakcií a to sú práve tí, ktorých treba liečiť,“ hovorí Bojňanská.

Naopak, mnohí, ktorí majú vyšší cholesterol, čo je zapríčinené do istej miery aj genetikou, sa liečia zbytočne, pretože frakcie, ktoré sú pre človeka skutočne nebezpečné, majú v poriadku.

Ďalší špeciálny prístroj In Body komplexne analyzuje a vyhodnocuje skladbu celého tela. „Je to úžasné napríklad pre športovcov, pretože sa dá povedať, že tento typ telesnej stavby nie je vhodný napríklad na cyklistiku,“ priblížila Bojňanská. Prístroj vie zistiť aj prítomnosť choroby v tele. „Je tam ukazovateľ, ktorý ak vyjde nad určitú hranicu, je to varovný signál,“ doplnila Bojňanská. V súčasnosti vedci z AgroBioTech testujú deti na školách. Výskum ešte nie je ukončený, no už teraz je jasné, že na deťoch sa podpisuje nedostatok športu a pohybu.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X