Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
NITRA: Zreštaurovali bránu do Nitrianskeho hradu
SITA NITRA: Zreštaurovali vstupnú bránu do Nitrianskeho hradu Vstupná baroková brána na Nitriansky hrad prešla rekonštrukciou. Cieľom bolo zrevitalizovať pôvodný portál zo 17. storočia, predĺžiť jeho životnosť a prinavrátiť mu vzhľad, aký mal v minulosti. Samotným prácam predchádzal reštaurátorský výskum. „Omietka bola vyhotovená podľa vzorky historickej omietky s dôrazom na jej autentický vzhľad. Dôraz bol kladený aj na zvýšenú odolnosť omietky voči klimatickým podmienkam,“ píše sa v správe reštaurátora. Práce vrátane výskumov trvali od septembra 2011 do augusta 2012. Nitra, 5. október 2012. Foto: SITA/Martin Havran
18. decembra 2013 Správy NitraIné správy z Nitry od NitraDen.sk© TASR. Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona. Ilustračné: SITA/AP

Výskum na Nitrianskom hrade patrí k najväčším na Slovensku

Nitra 18. decembra – Tento rok sa tu pri archeologickom výskume dostali vedci až do hĺbky sedem metrov. Podľa riaditeľa Archeologického ústavu (AÚ) SAV Mateja Ruttkaya sa výskumná plocha v priebehu tejto sezóny neustále rozrastala. „Takže ide asi o najväčší takýto systematický výskum na Slovensku. Trošku nás ale mrzí, že tu stále len náznakovo zachytávame veľkomoravské obdobie. Máme tam praveké osídlenie. Máme tam potom aj fantastické románske opevnenie z 11. storočia.

Máme tam včasnouhorský val, ale ten veľkomoravský, ten nás stále čaká,“ konštatoval.
Vedci veria, že sa im pri výskume na rozsiahlej ploche a vo veľkej hĺbke podarí objaviť aj pozostatky opevnenia z čias Veľkej Moravy. Podľa Ruttkaya by sa mohlo nachádzať pod hradbami z mladších období. „Nevieme, či sa ten veľkomoravský val stáčal niekde inde, alebo či ho tieto opevnenia z neskoršieho obdobia úplne zničili, pretože aj to je možné. V každom prípade už dnes vieme, že keď bude tento výskum vyhodnotený, tak bude určite patriť k veľmi zaujímavým,“ uviedol.

Ako pripomenul, terénne práce sú tu mimoriadne náročné, pretože sa vedci musia prekopávať cez tisícročné nánosy zeminy. „Je to zložité aj z hľadiska techniky aj z hľadiska zabezpečenia. Sú tam miesta, kde sme sa už prekopali na skalu. Hlavne v tej hornej časti, kde bol v minulosti pomerne strmý svah. Takže to miesto vyzeralo kedysi inak ako dnes. Až v priebehu storočí ľudia ten svah splanírovali a zjemnili, a preto sú tam tie obrovské navážky,“ povedal Ruttkay.
Archeológovia pôvodne plánovali ukončiť výskum už v lete. Pre množstvo vzácnych nálezov a objavených architektúr pokračoval aj v jesenných mesiacoch. Podľa Ruttkaya je pravdepodobné, že po zimnej prestávke bude pokračovať aj na jar. „Cez zimu ho zatvoríme, aj keď vieme robiť aj v zimných mesiacoch. Ale to sa deje skôr pri záchranných výskumoch, keď máme za chrbtom buldozér. Tam robíme aj vo veľmi zlom počasí. Tu je, našťastie, veľmi dobrá spolupráca s biskupstvom a nie sme tlačení k tomu, aby sme sa museli z toho miesta vypratať rýchlo preč. A to aj napriek tomu, že biskupstvo potom musí meniť svoje plány a termíny,“ uviedol Ruttkay.
Nitrianske biskupstvo chce na parkovisku vedľa hradnej brány postaviť centrum pre návštevníkov hradu. Má v ňom byť objekt s občerstvením a toaletami. Do budovy má byť zakomponovaná aj objavená mohutná románska hradba, ktorá bola široká vyše tri metre a patrí k najstarším zachovaným stavbám na Nitrianskom hrade.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X