Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Nevypravene spoje mhd nitra 8.jpg
Foto: ilustračné, NitraDen.sk
12. októbra 2017 Správy NitraIné správy z Nitry od NitraDen.skSITA, © SITA 2017 Diskusia()

Výpadky spojov MHD majú zachrániť vodiči z Ukrajiny aj iní prepravcovia

Výpadky spojov v mestskej autobusovej doprave sa chce mesto Nitra pokúsiť vyriešiť inými prepravcami. Zabezpečili by tie spoje, ktoré nie je schopný zabezpečiť dopravný podnik Arriva Nitra pre nedostatok vodičov autobusov. Odliv vodičov má zároveň zastaviť zvýšenie platov.

Dopravca vodičom po dohode s mestom spätne od 1. septembra zvýšil platy o 145 eur v hrubom. V súčasnosti sa školí 20 nových domácich vodičov a 19 vodičov z Ukrajiny, ktorí majú jazdiť na mestských linkách.

Mestskí poslanci vo štvrtok neschválili návrh z dielne dopravcu Arriva Nitra, ktorý počítal s dočasnou zmenou cestovného poriadku od 23. októbra do konca januára 2018. Nový cestovný poriadok totiž počítal s výraznou redukciou niektorých spojov, a to aj v čase špičky. Poslanci nakoniec vrátili materiál na dopracovanie a primátor má do siedmich dní zvolať mimoriadne mestské zastupiteľstvo, kde sa má problém doriešiť.

„Dočasný cestovný poriadok mal vyriešiť stabilitu aspoň v jednej veci – keď občan príde na zastávku, tak presne vie, kedy by mu mal autobus ísť. Priznám, že nie je to žiadne komfortné riešenie pre obyvateľstvo, a preto sme sa aj po dohode poslaneckých klubov zhodli, že stiahneme tento materiál a skúsime ešte sedem dní hľadať nejaké riešenie najmä pre tie spoje, ktorí idú zo sídliska Klokočina,“ uviedol pre médiá primátor Jozef Dvonč. Ako ďalej dodal, rokovať chce s inými dopravcami.

„Ja očakávam, že zvoláme iných prepravcov a ja vidím jedno riešenie, že tie linky, ktoré by Arriva nevedela zabezpečiť a ktoré nám teraz vytypovala, by sme nahradili inými dopravcami. Možno je to aj otázka menších dopravcov, ktorí majú napríklad 20-miestny mikrobus,“ myslí si primátor.

Predložený návrh sa stretol s nevôľou najmä u poslancov za mestskú časť Klokočina. „Pre Klokočinu sú dve kľúčové linky – 24 a 32. Návrh je, že v špičke polovica spojov vypadne, to nemôžeme akceptovať,“ povedal nezávislý poslanec Miloš Dovičovič. Podľa neho je už dnes situácia z pohľadu cestujúcich neúnosná, zo 147 spojov linky 24 dnes nepôjde 59.

Vladimír Šimko zo spoločnosti Arriva Nitra zdôvodnil navrhovanú dočasnú redukciu spojov v čase špičky tým, že počas špičky potrebujú najviac vodičov. Zároveň pri zrušení spojov, ktoré chodia menej často, napríklad raz za hodinu, mohla by vzniknúť situácia, že by dve hodiny nešiel žiadny spoj. Pri linkách 24 a 32 dopravca navrhol zmenu intervalu z desiatich minút na 20.

Podľa primátora je vlna nespokojnosti zo strany cestujúcej verejnosti oprávnená. „Arriva ako dopravca nedodržuje to, čo s ním máme dohodnuté a čo by zmluvne mala zabezpečiť,“ povedal. Zároveň podotkol, že súčasná zmluva s prepravcom nestanovuje žiadne možné sankcie za vynechávanie spojov z dôvodu nedostatočného personálneho zabezpečenia. Do najbližšej zmluvy s dopravcom, ktorý vyhrá pripravovanú verejnú súťaž, už chce mesto sankcie zakotviť.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X