Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Kolaz nitra vystava.jpg
4
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Nitrianska galéria
9. septembra 2022 Podujatia a akcie Nitra od NitraDen.skTS NitraDeň.sk Diskusia()

Všetko najlepšie oslávi narodeniny septembrových umelcov 20. a 21. storočia

V Nitrianskej galérii vznikne výstava vo výstave s témou jesenného splínu, v ktorej sa spoja septembroví umelci. Vystavené budú staršie diela, ale aj nové, vytvorené špeciálne pri tejto príležitosti.

V septembri sa štatisticky rodí najviac detí. Má teda v deviatom mesiaci narodeniny aj najväčší počet výtvarníkov a kurátorov? Zámerom iniciátora výstavy Omara Mirzu, narodeného v septembri, bolo dať dokopy v spolupráci s ďalšími septembrovými kurátorkami výber septembrových slovenských umelcov 20. a 21. storočia.

Výstava bude sprístupnená v Nitrianskej galérii od 16. septembra do 27. novembra. Kurátorom je Omar Mirza, spolupracujúce kurátorky sú Petra Hanáková, Lenka Kukurová, Mira Sikorová Putišová, Alexandra Tamásová. Návštevníci tiež uvidia diela umelcov ako Jaroslav Augusta, Karol Baron, Július Bártfay, Andrea Bartošová, Martin Benka, Robert Bielik, Peter Cvik, Jana Farmanová, Èv van Hettmer, Oto Hudec, Michal Jakabčic, Andrea Juneková, Martin Knut, Jan Kostaa, Patrik Kovačovský, Palo Macho, Igor Peter Meluzin, Alex Selmeci & Tomáš Kocka Jusko, Boris Sirka, Ivana Sláviková, Marián Straka, Peter Sulo, Ján Triaška, Eva Trizuljaková, Dominika Žáková.

Vsetko_najlepsie_poster.jpg
Foto: Nitrianska galéria

Umelci budú mať dokonca na výstave horoskopy, ktoré sú súčasťou kalendára k výstave. Návštevníci výstavy uvidia zväčša staršie diela, no vzniklo aj zopár nových, špeciálne pri tejto príležitosti.

Diela buď s ideou výstavy vôbec nesúvisia, alebo v nich nájdeme rôznymi spôsobmi spracované témy odkazujúce na narodeniny a september: oslava, prekvapenie, sebaprezentácia, osobná mytológia, vznik a zánik, zvieratník, jeseň a iné…

Vsetko najlepsie_pozvanka1.jpg
Foto: Nitrianska galéria

Nežijúci autori sú na výstave zastúpení vybranými dielami zo zbierky Nitrianskej galérie. Kľúčové kritérium selekcie autorov bolo mať narodeniny v mesiaci september. Stačí to na plnohodnotnú výstavu? Alebo ide len o (seba)ironický, (seba)subverzívny a (seba) stredný (de)konštrukt?

Aké formy prezentácie súčasného umenia dokážeme ešte vymyslieť? Na základe akých podmienok vyberajú kurátorky a kurátori diela a ich autorov? A ako vystavovať vedľa seba klasikov moderny a súčasných umelcov?

Andrea junekova happy….jpg
Foto: Nitrianska galéria

K výstavnému projektu balansujúcemu na hrane (inštitucionálnej kritiky, subverzívnej hry alebo prezentácie „toho najlepšieho, čo doma máme“) vychádza „katalóg“ vo forme nástenného trhacieho kalendára, ktorého vizuál vytvoril grafický dizajnér Marek Kianička (narodený v januári).

Každý návštevník, ktorý príde na výstavu v deň svojich narodenín, dostane kalendár zadarmo ako darček. Vernisáž výstavy bude kolektívnym happeningom – narodeninovou oslavou, kde nebude chýbať torta so skrytým prekvapením.

Kto ho nájde, bude mať u nás samostatnú výstavu. Takže, dosť bolo angažovaných tematických výstav – nech žijú umelecké salóny!

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X