Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Skoly koronavírus opatrenia
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: ilustračné, GettyImages

Všetci žiaci základných a stredných škôl v Nitre sa môžu vrátiť do škôl

Žiaci, učitelia aj rodičia by mali byť opatrní a naďalej by mali dodržiavať prijaté bezpečnostné opatrenia.

Všetci žiaci základných a stredných škôl v piatich okresoch sa budú môcť od pondelka 26. apríla vrátiť do škôl. Medzi ne patrí aj Nitra, ktorá sa radí do prvého stupňa COVID automatu. Okrem Nitra to platí pre okresy Nové Zámky, Sobrance, Topoľčany a Zlaté Moravce.

Vo videu o tom informoval minister školstva, vedy, výskumu a športu Branislav Gröhling (SaS). Ako vysvetlil, umožnil to priaznivý vývoj epidemickej situácie, zaočkovanosť učiteľov a pravidlá prevádzky škôl.

Upozornil však, že žiaci, učitelia aj rodičia by mali byť opatrní a naďalej by mali dodržiavať prijaté bezpečnostné opatrenia.

Umelecké a jazykové školy

Pre skupinovú výučbu sa tiež otvoria základné umelecké školy a jazykové školy. Tiež budú otvorené poradne a základné umelecké školy pre individuálnu prácu so žiakom.

Ako Gröhling vysvetlil, údaje o farbe okresov môžu nájsť záujemcovia aj na webovej stránke ministerstva školstva. Informácie v interaktívnej mape plánuje ministerstvo pravidelne aktualizovať.

Adaptácia bez písomiek

Minister otvoreným školám odporúča, aby žiakom v prvom týždni dopriali čas adaptovať sa. „Počas prvých dvoch týždňov by nemali byť písomky a skúšanie. Toto je odporúčanie v rámci ministerstva školstva. Verím však, že učitelia sú zodpovední a vedia ako prebiehalo dištančné online vzdelávanie a akým spôsobom majú pristupovať k prezenčnému vzdelávaniu, ktoré spúšťame od budúceho týždňa,“ povedal.

Dodal, že učivo sa môže preberať štandardným spôsobom, ale ten prvý týždeň by nemal byť o „naháňaní známok“. Školy sa podľa neho pri návrate žiakov môžu oprieť o ministerstvo.

To ponúka napríklad projekt doučovania „Spolu múdrejší“, na ktorý vyčlenil 1,5 milióna eur, alebo metodické materiály pre pedagógov s radami, ako nastaviť adaptačné obdobie pre žiakov.

Stále platia epidemické pravidlá

Gröhling podotkol, že v školách naďalej platia aktuálne protiepidemické pravidlá, na základe ktorých sú žiaci základných a stredných škôl naďalej povinní nosiť rúško.

Tiež sa musia preukázať negatívnym testom aspoň jedného zákonného zástupcu nie starším ako sedem dní, a to bez ohľadu na farbu okresu. Žiaci na druhom stupni ZŠ a na SŠ sa preukazujú aj vlastným testom.

V prípade potvrdenia pozitivity môže Regionálny úrad verejného zdravotníctva SR (RÚVZ) alebo riaditeľ školy v spolupráci so zriaďovateľom flexibilne reagovať a danú triedu či školu zatvoriť.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X