Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
97475_romovia
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
ilustračné. © NitraDen.sk, iDen Media s.r.o.
4. decembra 2013 Správy Nitra od NitraDen.sk© TASR. Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona. ilustračné: SITA/AP

VRÁBLE: Mesto chce odkúpiť nehnuteľnosť obývanú neprispôsobivými občanmi

Vráble 4. decembra – Mesto Vráble chce riešiť problém s neprispôsobivými občanmi odkúpením nehnuteľnosti, ktorú obývajú. Ide o dom na Kostolnej ulici číslo 109. Radnica sa tu snaží riešiť komplikované spolunažívanie miestnej komunity s ďalšími občanmi už niekoľko rokov. Zatiaľ neúspešne. Podľa slov vedúceho Odboru podnikateľských činností a správy majetku na mestskom úrade Imricha Vojteka tu boli dosiahnuté čiastočné riešenia úpravami nehnuteľností a ich napojením na mestský vodovod a kanalizáciu.

„Celkovú situáciu ale zhoršil príchod približne 20 rómskych občanov z Tekovských Lužian, ktorí na Kostolnej ulici 109 bývajú od decembra roku 2012. V okolí nehnuteľnosti, v ktorej sa zdržujú, vzniká neporiadok a na dvore sa hromadí odpad, ktorý tvorí podmienky na výskyt rôznych hlodavcov. Okrem toho uvedení rómski občania sú sústavnými iniciátormi rôznych potýčok medzi sebou, ako aj ostatnými rómskymi občanmi žijúcimi v meste,“ skonštatoval Vojtek.

Problémová lokalita sa navyše nachádza v blízkosti kostola. „Dochádza tu zo strany rómskych občanov k narušovaniu bohoslužieb, ako aj devastovaniu a znečisťovaniu parku v jeho okolí. Z uvedených dôvodov tu bolo nutné operatívne zabezpečovať zo strany mestskej polície dozor,“ skonštatoval Vojtek. Radnica sa už v minulosti pokúšala neprispôsobivých občanov z Kostolnej ulice presťahovať inam. Ani jedna z takmer desiatich navrhovaných lokalít však napokon nebola schválená. Situáciou sa už zaoberal aj tím pracovníkov mestského úradu, ktorý situáciu monitoroval a vyhodnocoval. „Po prehodnotení všetkých možností, ako vzniknutú situáciu riešiť, bolo odporučené mestu vstúpiť do vlastníckeho vzťahu nehnuteľností a z tejto pozície riešiť spôsob jej užívania a nakladania s ňou,“ informoval Vojtek.

Mesto už začalo rokovať s vlastníkmi nehnuteľnosti. Tí s odpredajom svojich podielov súhlasili. Zámer odkúpiť nehnuteľnosť na Kostolnej ulici ešte musia odsúhlasiť aj mestskí poslanci na svojom rokovaní 11. decembra. Podľa Vojteka by takéto riešenie bolo pre mesto najlepšie. „Znalecká cena kupovanej nehnuteľnosti je 17.300 eur. Náklady na kúpu nehnuteľnosti by činili 11.900 eur. V každom prípade mesto takto vyrieši vyhrotenú situáciu na Kostolnej ulici minimálne v súvislosti s domom číslo 109 a jeho užívateľmi a zároveň ekonomicky získa na vlastníctve nehnuteľnosti takmer 6000 eur, čo je rozdiel medzi reálnou cenou nehnuteľnosti a cenou, za ktorú ju mesto nadobudne,“ uvádza Vojtek v materiáli určenom na rokovania zastupiteľstva.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X