Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
V Nitre sa budú poplatky za parkovanie vybera aj naïalej. Keïže daò za doèasné parkovanie vypadla k 1. januáru zo zákona o miestnych daniach, mesto vyriešilo problém šalamúnsky. Výber parkovného presunie na svoju príspevkovú organizáciu Mestské služby, ktorá je oprávnená podnika. Tá odvedie štátu z vybraných peòazí 19-percentnú daò z pridanej hodnoty. Poèet spoplatnených parkovísk chce mesto v budúcnosti ešte rozšíri. Nitra, 15. január 2008.
ilustračné: SITA
21. septembra 2014 Správy NitraIné správy z Nitry od NitraDen.skSITA, © SITA 2014 Ilustračné: SITA/AP

Vodiči odmietajú platiť za parkovanie v meste

Mesto Nitra nemá VZN o spoplatnení dočasného parkovania, ľudia považujú vyberanie poplatkov za nelegálne a problém začala riešiť aj krajská prokuratúra

NITRA 21. septembra – Poplatky za dočasné parkovanie v Nitre, ktoré vyberá mesto, sú podľa niektorých vodičov nelegálne. Tvrdia, že samospráva na to nemá právo, keďže chýba všeobecne záväzné nariadenie (VZN). „Na základe čoho vyberajú parkovné? Podľa mňa, keď nie je VZN, ktoré hovorí o výške a spôsobe vyberania poplatkov za parkovanie, nemajú ich čo vyberať nikde v meste,“ hovorí Ján z Nitry, ktorý zaparkoval v centre mesta. Poplatok 30 centov však zaplatil. „Pre istotu som zaplatil, pretože mestskí policajti, ktorých som tu stretol, mi tvrdili, že vyberajú na základe dopravných značiek, ktorú sú tu osadené a keď nezaplatím, môžu mi dať pokutu,“ dodáva. Pani Zdena však poplatok nezaplatila. Po návrate k autu jej práve nasadzovali na auto papuču a mestskí policajti jej dali pokutu 20 eur. Nezaplatila ju a plánuje sa sťažovať na mestskom úrade alebo na prokuratúre.

Podľa radnice je ale všetko v poriadku a výber nie je protizákonný. „Mesto má zavedený systém dočasného parkovania, ktorý prevádzkuje mestská príspevková organizácia Mestské služby v rámci svojej podnikateľskej činnosti, čo schválilo mestské zastupiteľstvo a teda nejde o priamy výnos mesta. Zároveň máme schválené aj pravidlá dočasného parkovania, pásma aj sadzby poplatku. Výber parkovného preto považujeme za plne legálny,“ informoval prednosta Mestského úradu (MsÚ) v Nitre Igor Kršiak. Zároveň dodal, že zákon hovorí o VZN o dočasnom parkovaní v prípade, že ide o prevádzkovanie parkovania a výnos z výberu parkovného pre mesto. Mesto však už pripravuje VZN, ktoré by malo zmeniť spôsob výberu parkovného. „Už dlhšiu dobu sa tým zaoberáme, že to zmeníme a nebude to ako podnikateľská činnosť Mestských služieb ale ako hlavná činnosť mesta a na októbrovom zastupiteľstve to predložíme poslancom na schválenie. Upozorňujem však, že nejde o legalizáciu ale iba o zmenu spôsobu výberu za dočasné parkovanie,“ povedal Kršiak.

O problém sa začala zaujímať aj krajská prokuratúra a vyžiadali si od mesta informácie o spôsobe výberu dočasného parkovného v Nitre. „Doteraz sme však žiadne podklady nedostali a tak sa k tomu konkrétne vyjadríme až po doručení materiálov. Ak je však pravdou, že takéto VZN neexistuje, bude sa tým zaoberať prokuratúra a prijmeme aj následné opatrenia. Mesto však podľa zákona musí mať VZN, ktoré upravuje spoplatnenie dočasného parkovania,“ upozornil hovorca Krajskej prokuratúry v Nitre Jaroslav Maček. Podľa neho môžu vodiči, ktorí dostali pokutu za nezaplatenie parkovného, podať podnet na krajskú prokuratúru, ktorá to prešetrí. Tí, ktorí majú doklad o zaplatení parkovného, sa môžu sťažovať na mestskom úrade.

Podľa našich informácií však doteraz na radnici ani na prokuratúre nemajú žiadne podanie od nespokojných vodičov na nelegálne vyberanie poplatkov za parkovanie v Nitre.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X