Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
UGDA201300085
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
A young girl washes his hands with soap after using the latrine in Katoogo Church of Uganda Primary School. Through the hand washing campaign, the students are sensitized about proper hygiene and sanitation practices. The water tanks were donated by UNICEF.
12. mája 2014 Správy NitraPR od NitraDen.sk

VODA NAD ZLATO V UGANDE?

Pitná voda a sanitačné zariadenia NIE SÚ pre deti v UGANDE samozrejmosťou. Spoločne to však MÔŽEME zmeniť!

Tretí májový týždeň od 12. do 18. mája 2014 bude už po desiatykrát patriť celoslovenskej kampani Týždeň modrého gombíka, ktorú organizuje UNICEF Slovensko. Výťažok z nej pomôže deťom v dvoch regiónoch Ugandy zabezpečiť lepší prístup k pitnej vode, sanitačným zariadeniam a naučiť ich základom hygieny – pretože síce sa hovorí, že soľ nad zlato, no v ich prípade však určite platí, že VODA NAD ZLATO.

 

Nedostatok pitnej vody a choroby spôsobené jej zlou kvalitou a nedostatočnou hygienou si vo svete vyžiadajú viac ako 4000 detských životov denne. Uganda patrí medzi krajiny, kde je riziko vzniku choroby súvisiacej s vodou veľmi vysoké. V tejto krajine sa nedožije svojich piatych narodenín každé desiate dieťa a hnačkové ochorenia sú tu druhým najväčším zabijakom detí. UNICEF má za cieľ situáciu v Ugande postupne meniť a dosiahnuť, aby sa čistá voda stala základom života všetkých detí. Na tejto práci má svoj podiel aj UNICEF Slovensko a vo vidieckych regiónoch Nebbi a Buliisa financuje projekt, ktorý prinesie zmenu do životov tisícom detí.

„Každé slovenské dieťa má prakticky kdekoľvek a kedykoľvek prístup k pitnej vode a po použití toaliet má možnosť umyť si ruky. V mnohých domácnostiach a školách Ugandy však chýbajú vodovodné prípojky, studne, toalety alebo latríny, a tak sú deti nútené piť vodu z riek a jazier a namiesto chodenia na toaletu sú nútené vykonávať svoju potrebu kdekoľvek v prírode. Každý deň je tak zdravie detí týmito základnými činnosťami vážne ohrozované,“ hovorí Miroslav Kaňa, výkonný riaditeľ UNICEF Slovensko.

UGDA201300053

 

Ako pomôžu túto situáciu zmeniť Slováci?

Výťažok z kampane Týždeň modrého gombíka 2014 poputuje na realizáciu trojročného projektu, na ktorom Slovenský výbor pre UNICEF spolupracuje priamo s kanceláriou UNICEF v Ugande. Projekt sa bude realizovať v dvoch regiónoch Buliisa a Neebi na severo-západe Ugandy. Vyzbierané finančné prostriedky budú použité nasledovným spôsobom:

–       na výstavbu čistiacich zariadení na slnečný pohon, ktoré privedú bezpečnú pitnú vodu do škôl, zdravotných stredísk a ďalších verejných budov, čím poslúžia 9 000 ľuďom v daných lokalitách

–       na výstavbu bezpečných latrín pre 2 500 domácností

–       na realizáciu osvety medzi deťmi a ich rodičmi, vďaka ktorej si osvojí celkovo 15 000 ľudí základné hygienické návyky súvisiace s vodou

–       na vzdelávanie miestnych technikov o tom, ako majú obsluhovať a robiť údržbu vodovodných a sanitačných zariadení

UGDA2010-00995

Ako sa dá do zbierky zapojiť?

Do kampane Týždeň modrého gombíka 2014 sa môžu darcovia zapojiť poukázaním svojho príspevku týmito spôsobmi:

– Na webstránke www.unicef.sk/modrygombik dostanete podrobné odpovede na všetky vaše otázky o projekte v Ugande a môžete tu prispieť prostredníctvom vyplneného formulára.

– V uliciach niektorých miest budú dobrovoľníci označení tričkom s logom UNICEF zbierať príspevky od 12. do 18. mája 2014 do zapečatenej pokladničky UNICEF. Ak ich náhodou nestretnete, na stránke www.unicef.sk/modrygombik, môžete prispieť až do konca júna.

– Ľubovoľnú sumu môžete poukázať na účet zbierky: č.ú. 2021 9886 / 6500 (Poštová banka), variabilný symbol 0314

„Všetci Slováci majú teraz šancu zanechať výraznú stopu pomoci v krajine, kde sa možno v živote z rôznych dôvodov nedostanú. UNICEF urobí maximum preto, aby boli vyzbierané prostriedky použité čo najefektívnejšie a pomohli zmeniť životy tisícov detí v rovníkovej Ugande. Našim cieľom je dosiahnuť, aby mali prístup k bezpečnej vode a sanitácií jedného dňa všetky deti v krajine – presne tak ako ho majú deti na Slovensku. Každý príspevok, aj keď zdanlivo zanedbateľný, nám pomôže dosiahnuť náš cieľ, dodáva Miroslav Kaňa, riaditeľ UNICEF Slovensko.

UGDA2010-1083

 

O zbierke Týždeň modrého gombíka

Modrý gombík je celoslovenská kampaň, ktorú organizuje UNICEF Slovensko každý rok v máji. Tento rok je to už 10 rokov, čo dobrovoľníci na celom Slovensku ďakujú za príspevok modrým gombíkom – symbolom zbierky, ktorý spája dve strany – dva svety. Náš svet a svet, v ktorom žijú deti odkázané na našu pomoc. Zbierka je venovaná vždy inej oblasti a krajine, v ktorej deti čelia obrovským a často existenčným problémom. UNICEF sa pomocou nej snaží prispieť k riešeniu týchto problémov a dáva nám možnosť zanechať stopu pomoci tam, kde sa možno v živote z rôznych dôvodov nedostaneme.

V roku 2013 bolo cieľom zbierky Týždeň modrého gombíka podporiť realizáciu vodných a sanitačných programov v Ugande a podarilo sa nám získať pre deti 64 000€. Konanie verejnej zbierky SV pre UNICEF v roku 2014 povolilo Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky rozhodnutím zo dňa 27. januára 2014 pod číslom SVS-OVS3-2014/004033, s platnosťou od 16. februára 2014 do 14. februára 2015.

Diana Mrazikova

Communication Manager UNICEF Slovensko

0903 434 484

www.unicef.sk

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X