Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
794-0-602-amfo14region13.3.14-plagat
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
10. marca 2014 Podujatia a akcie Nitra od NitraDen.skKOS Nitra, © NitraDen.sk, iDen Media s.r.o. KOS Nitra

Vo štvrtok sa v Nitre začne výstava amatérskych fotografov ocenených v súťaži AMFO

Súťaž organizuje Krajské osvetové stredisko v Nitre a výstava má podporiť talentovaných fotografov a zároveň im ponúka priestor na vzájomnú konfrontáciu.

Návštevníci výstavy si budú môcť pozrieť dokumentárne aj reportážne fotky, ale tiež fotografie krajiny a vody a jej podôb. Nebudú chýbať portréty, akty a architektúra.

Horizon33_2014-3-10_8-42-37

Fotografie, ktoré budú na výstave, vybrala a ocenila odborná porota zložená z profesionálnych fotografov.

Horizon33_2014-3-10_8-42-31

Na výstavu i súťaž AMFO sme sa spýtali Zdenky Smrečkovej, vedúcej Oddelenia tvorivosti Krajského osvetového strediska v Nitre (ďalej len KOS).

1. Ako sa zrodil nápad na organizovanie súťaže?

Zdenka Smrečková: Súťaž pre amatérskych fotografov sa organizuje každoročne, vyhlasovateľom je Národné osvetové centrum v Bratislave z poverenia MK SR. Tento rok to už bude 42. ročník tejto celoštátnej  súťaže spojenej s výstavou, ktorá má svoj vrchol na jeseň.

2. Koľký ročník súťaže AMFO už organizujete?

Zdenka Smrečková: Spočiatku KOS v Nitre organizovalo hneď krajské kolo, do ktorého sa účastníci prihlasovali, no postupne autorov aj fotografií pribúdalo, a tak od roku 2010 je KOS v Nitre organizátorom aj  regionálneho kola súťaže. Autori to majú trošku ťažšie, lebo odtiaľ sa musia prebojovať do krajského kola. Takže v 2014 je to jubilejný V. ročník veľmi obľúbenej a vyhľadávanej súťaže. Napriek tomu, že z vyše 350 fotografií rozmerov 30×40 porota vyberie a odporučí na výstavu menej ako polovicu, je o súťaž záujem a autorov, ktorí sa chcú nielen prezentovať, ale hlavne dať fotky do súťaže , posúdiť si ich profesionálnym fotografom pribúda. Prihlásení autori sú spokojní s organizáciou súťaže, s tým, ako sa súťaž realizuje, že má i svoju pridanú hodnotu, rozborový seminár a konzultácie s porotcami, čo je nesmierne dôležité pre autorov, aby si vypočuli názor profesionálov. Tento rok to boli Jozef Sedlák, František Tomík, a Rudolf Lendel, všetko profesionálni fotografi, zároveň pedagógovia, porotcovia celoslovenských súťaží  a lektori celoslovenských fotografických dielní a workshopov. K súťaži vždy vydávame i katalóg, čo je pre autorov tiež veľmi hodnotné.

3. Majú o možnosť zúčastniť sa súťaže záujem aj mladí ľudia?

Zdenka Smrečková: Áno, táto súťaž je určená aj  pre deti a mládež do 16 rokov. Druhou skupinou sú autori  od 16 do 21 rokov a treťou autori od 21 rokov. KOS robí propagáciu tejto súťaže na všetkých školách v našej územnej pôsobnosti, šírime informácie aj prostredníctvom našej internetovej stránky, Facebooku, letákmi, plagátmi, ústnou formou a referenciami o súťaži, a tak autorov pribúda aj z radov najmladších. Tí nám tento rok posielali veľmi kvalitné fotografie.

4. Aký je záujem o súťaž v tento rok v porovnaní s predchádzajúcimi ročníkmi?

Zdenka Smrečková:   Záujem neustále rastie a aj tento rok to bolo opäť nárast, a to nielen po kvantitatívnej stránke ale i po kvalitatívnej. Veľmi hodnotná bola kategória VODA, ale aj ostatné kategórie, o čom svedčí i veľký počet ocenení a čestných uznaní. Dokonca bola udelená cena poroty a cena riaditeľky KOS v Nitre.

Vyhodnotenie súťaže spolu s vernisážou sa uskutoční 13. marca 2014 o 17. 00 v Galérii MLYNY Nitra. 

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X