Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
JAGUAR: Začiatok výstavby závodu v Nitre
ilustračné: SITA
30. novembra 2016 Správy NitraIné správy z Nitry od NitraDen.skSITA, © SITA 2016

Vlastníkom pozemkov pre Jaguar vyplatili takmer 59 miliónov eur

Proces majetkovo-právneho vysporiadania pozemkov pre výstavbu závodu automobilky Jaguar Land Rover v Nitre je už takmer ukončený. Vlastníkom pozemkov štát vyplatil 58,826 mil. eur vrátane DPH.

„Evidujeme 504 právoplatných vyvlastnení právnických a fyzických osôb v štyroch katastrálnych územiach,“ informovalo komunikačné oddelenie ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja. Výkupom pozemkov pre strategický park v Nitre je poverená štátna firma MH Invest. Tá vykupuje pozemky v Nitre, v Lužiankach, v Zbehoch a v Čakajovciach za ceny určené znaleckými posudkami – 15,10 eura a 17,21 eura za meter štvorcový. Výnimku tvoria cirkevné pozemky.

Cena za meter štvorcový pre Nitrianske biskupstvo bola stanovená na 42 eur vrátane DPH. Dôvodom vyššej ceny má byť fakt, že cirkevné pozemky nie sú určené priamo pre strategický park, ale pre širšie zázemie a infraštruktúru. Tie pozemky, pri ktorých sa MH Invest nepodarilo s majiteľom dohodnúť na kúpe, štát vyvlastňuje. V prípade nezistených alebo zomrelých vlastníkov idú peniaze do depozitu Slovenského pozemkového fondu. „MH Invest dokončuje proces majetkovo-právneho vysporiadania pozemkov tak, aby mohli byť predané prvému užívateľovi strategického parku – spoločnosti Jaguar Land Rover,“ uviedol rezort dopravy.

V týchto dňoch zároveň finišuje proces verejného obstarávania na dodávateľa druhej fázy výstavby strategického parku. Železnice Slovenskej republiky chystajú výstavbu terminálu intermodálnej prepravy, momentálne je v štádiu prípravy projektovej dokumentácie pre stavebné povolenie. Zároveň prebieha verejné obstarávanie na výstavbu obchvatu Dražoviec. Dnes okolo Dražoviec prechádza 8-tisíc osobných áut a 3-tisíc kamiónov a autobusov. Keď sa park dobuduje, bude to okolo 15-tisíc vozidiel. Výstavba diaľničného privádzača do priemyselného parku pokračuje podľa harmonogramu tak, aby bol hotový v marci 2017. Privádzač postaví za 5,3 milióna eur bez DPH spoločnosť Skanska, ktorá vyhrala tender. Investorom tejto stavby je spoločnosť MH Invest II.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X