Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Vizualizacie_zoborsky_klastor 1.jpg
5
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Variant 1 – z exteriéru rekonštrukcia fasád a strecha z pálenej krytiny.
27. februára 2017 Správy NitraIné správy z Nitry od NitraDen.sk© NitraDen.sk, iDen Media s.r.o.

VIZUALIZÁCIE: Pozrite si varianty rekonštrukcie mníšskeho príbytku Zoborského kláštora

Mníšsky príbytok v areáli Zoborského kláštora by sa mal tento rok dočkať rekonštrukcie. Architektka vypracovala päť variantov riešenia, z ktorých sa bude v blízkej dobe vyberať ten najlepší.

Občianske združenie Zoborský skrášľovací spolok získalo na rekonštrukciu dotáciu od mesta Nitra vo výške 7 000 eur, o ďalšie financie žiada Nitriansky samosprávny kraj a ministerstvo kultúry. Práce sa začnú, keď to dovolí počasie a pokračovať budú v závislosti od finančných prostriedkov.

Vizualizacie_zoborsky_klastor 2.jpg
Variant 2 – fasády s kovovým rámovaním a výplňou z mliečneho skla, strecha z plechu.

Ako prvé príde na rad schodisko vedúce k príbytku mnícha. Architektka Lýdia Chovancová pri návrhu vychádzala z pôvodnej podoby mníšskeho príbytku, ktorú poznáme vďaka dobovým maľbám a grafikám zachytávajúcich Kláštor svätého Jozefa na Zobore.

Vizualizacie_zoborsky_klastor 3.jpg
Variant 3 – fasády s kovovým rámovaním a výplňou z ťahokovu, strecha z plechu.

„Ďalším zdrojom poznania pôvodnej podoby je dodnes stojaci zrekonštruovaný kláštor v maďarskom Majku, ktorý bol vystavaný o 40 rokov neskôr ako zoborský a slúžil rovnakému rádu. Pri návrhu boli zohľadnené požiadavky pamiatkárov i investora, ku ktorým patrí okrem zabezpečenia ochrany aj nenáročná údržba a vytvorenie expozície života mnícha,“ povedal predseda Zoborského skrášľovacieho spolku Ján Kratochvíl. Mníšsky príbytok pochádza z obdobia baroka. Pozostáva zo štyroch miestností oddelených chodbou. V kláštore bolo celkovo okolo 20 samostatných mníšskych domčekov.

Vizualizacie_zoborsky_klastor 4.jpg
Variant 4 – sklená fasáda, strecha z plechu.

Prvý variant rekonštruuje vonkajšok do predpokladanej podoby príbytku. Ďalšie varianty využívajú ako nosnú časť oceľovú konštrukciu, pričom riešenie fasád sa mení. V druhom variante je to kovová konštrukcia v kombinácii s mliečnym sklom, v treťom v kombinácii s ťahokovom, v štvrtom a piatom variante je fasáda zo skla. „Všetky návrhy mali spoločné to, že naznačovali, ale nerekonštruovali pôvodnú podobu. Prebehla odborná diskusia, výsledkom ktorej boli odporúčania na dopracovanie niektorých detailov na predstavenej štúdii. V blízkej budúcnosti bude vybrané riešenie, ktoré najlepšie zohľadňuje požiadavky,“ uviedol Kratochvíl.

Vizualizacie_zoborsky_klastor 5.jpg
Variant 5 – sklená fasáda, strecha zo skla

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X