Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Triedeny odpad.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Zdroj: www.nks.sk
13. mája 2019 Správy NitraOznamy a dôležité informácie od NitraDen.skTS NitraDeň.sk Diskusia()

Viete správne triediť odpad? My vám prinášame prehľad toho, čo do triedeného odpadu patrí a čo nie

Ak máte stále zmätok v tom, čo patrí do ktorej odpadkovej nádoby a čo do nej nepatrí, pomôže vám prehľad triedeného odpadu Nitrianskych komunálnych služieb.

Žltý kontajner je určený na plastový odpad a zväčša aj býva označený nálepkou PLASTY. Do tohto kontajnera môžete vhadzovať prázdne a pokrčené fľaše z minerálnych vôd a nealkoholických nápojov,hliníkové obaly od nápojov. Taktiež sem patria plastové obaly od aviváží, tekutých pracích prostriedkov, kozmetiky, čistiacich a hygienických potrieb, plastové fľaše od octu či sirupu. Viacvrstvové obaly, alebo aj tetrapacky, z ovocných džúsov, mlieka a smotany musia byť zbavené nečistôt a v rámci možností taktiež pokrčené. Obaly majú byť stlačené preto, aby nezaberali zbytočne miesto a smetiari tak nebudú prenášať vzduch, ale reálny odpad.

Do žltej nádoby nevhadzuje obaly od farieb a lepidiel, chemikálií, kovové obaly kombinované s iným obalom, gumolit, linoleum, obuv a ošatenie, molitan, obaly z liekov, znečistené polystyrénové tácky, použité plienky, alobal, obaly, kombinované obaly so sklom a kovom. Taktiež sem nepatria ani plastové nádoby z jedlého oleja a iných znečisťujúcich látok, a menuboxy z obedov a iných potravín. Tento odpad patrí do komunálneho odpadu.

Vedeli ste, že z vytriedených PET fliaš vznikajú textílie ako vliselín, fleece, geotextílie a podobne? Z niektorých sa stávajú aj ďalšie fľaše na nápoje.

Vytriedené sklo je možné recyklovať do nekonečna

Modré nádoby sú určené na papier, čo je na nich často napísané, prípadne zvyknú byť aj označené nálepkou. Do týchto kontajnerov patria noviny, časopisy, kancelársky papier, kartónové obaly, knihy, skartovaný kancelársky papier. Obaly a kartónové krabice taktiež treba stláčať, aby nezaberali zbytočné miesto. Medzi papierový odpad nepatrí voskový, mastný a inak znečistený papier. Taktiež do modrých nádob nevhadzujte alobal, kopírovací, samoprepisovací papier, papierové plienky, pauzovací papier, spisové dosky, plasty, kovy, obaly z vajec.

Papier z modrých nádob sa ďalej využíva pri opätovnej výrobe papiera. Podľa slov Nitrianskych komunálnych služieb vytriedený papier prechádza ešte dotrieďovaním a podľa kvality sa určuje jeho ďalšie spracovanie, napríklad papier na zošity, obaly, kartóny a podobne.

Do zelených kontajnerov, zväčša s označením, patrí sklo. Sem sa vhadzuje najmä biele a farebné sklo, poháre od zaváranín, okenné tabule (jednoduché). Dôležité je nenechávať na obaloch a fľašiach kovové či plastové vrchnáky. Zrkadlá, lepené bezpečnostné sklá, auto sklo, drôtené sklo, žiarovky, žiarivky, keramika, obaly znečistené farbami, plasty, železo nepatria do zelených odpadkových nádob.

Vedeli ste, že vytriedené sklo je možné recyklovať prakticky do nekonečna? Sklenený odpad sa pridáva do sklárskej suroviny a opäť sa z neho vyrába sklo.

Tetrapaky je možné odovzdať v zberných dvoroch

Hnedé nádoby alebo kontajnery na bioodpad sa síce nenachádzajú úplne všade, ale vhadzuje sa do nich len burina, drobné vetvičky z orezávania krovín a stromov, stromová kôra, hobliny, piliny, štiepka a popol. Dôležité je, aby drevo nebolo chemicky upravené. Do bioodpadu patrí aj šupy z čistenia ovocia a zeleniny, ktoré neprešli tepelnou úpravou, prezreté ovocie a zelenina, ale aj tráva, lístie, kvety.

Medzi bioodpad nepatrí mäso, mliečne výrobky a iné odpady živočíšneho pôvodu, ani tekuté odpady z tepelnej úpravy potravín ako polievky či omáčky. Taktiež sa v nich nesmie nachádzať komunálny odpad, nebezpečné odpady ani oleje a potraviny v obaloch.

Do zmesového a teda bežných odpadkových kontajnerov patrí ostatný odpad, ktorý sa v domácnostiach nerecykluje, ako napríklad aj viacvrstvové obaly z kávy, polievok, pudingov, práškov do pečiva a podobne. Tak isto sem môžete vyhodiť obaly od kakaa, korenín, nanukov, žuvačiek. Nepatria sem však PET fľaše a obaly z krabicových nápojov (TETRAPACK), papier, plasty, sklo. V žiadnom prípade sa v týchto nádobách nesmie nachádzať nebezpečný odpad, autobatérie, chemikálie ani drobný stavebný odpad.

Samostatnou kategóriou odpadu sú už spomínané viacvrstvové obaly z ovocných štiav a džúsov, mlieka, smotany a iných mliečnych výrobkov, vína a podobne. Takýto odpad je možné odovzdať v zberných dvoroch.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X