Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Mlieko_pixabay.com_.jpg
2
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
ilustračné: pixabay.com
12. mája 2017 Zaujímavosti od NitraDen.skTS, © NitraDen.sk, iDen Media s.r.o.

Viete, prečo je mlieko také dôležité? Môžete sa to dozvedieť vďaka Mliečnej hliadke

Svetový deň mlieka sa každoročne oslavuje na celom svete tretí májový utorok. Tento rok pripadne tento deň na utorok 16. mája. Aj slovenskí prvovýrobcovia a spracovatelia sa zapájajú do osláv Svetového dňa mlieka. Organizujú takzvané Mliečne hliadky, ktoré budú ponúkať mlieko a mliečne výrobky širokej verejnosti v slovenských mestách.

Ich cieľom je upozorniť na dôležitosť konzumácie mlieka, ako dôležitej zložky ľudskej výživy a zároveň na skutočnosť, že podniky prvovýroby a spracovania mlieka sú významnými zamestnávateľmi, ktorí  poskytujú  pracovné príležitosti na Slovensku.

Svetový deň mlieka nám pripomína význam konzumácie mlieka a mliečnych výrobkov ako dôležitej zložky našej výživy. Ich spotreba na Slovensku je alarmujúco nízka. Pohybuje sa na úrovni 165 kg na osobu za rok, pričom Svetová zdravotnícka organizácia odporúča až 220 kg na osobu za rok. Mlieko je významným zdrojom bielkovín, vitamínov, minerálov a iných látok, ktoré sú zdrojom výživy pre ľudský organizmus a podieľajú sa na prevencii  proti niektorým ochoreniam, ako sú napríklad osteoporóza, trombóza alebo vysoký krvný tlak.

U Slovákov momentálne vyhrávajú najmä syry a jogurty. Podľa výsledkov prieskumu agentúry Nielsen medzi najpredávanejšie z jogurtov patria dlhodobo biele (17,6 % z tržieb), a z príchutí je najpredávanejšia jahodová (15,1 %), čokoládová (11,5 %), čučoriedková (7,1 %) a vanilková (7,1 %).

Cieľom Svetového dňa mlieka je najmä zvýšiť povedomie spotrebiteľov o dôležitosti konzumácie mlieka a mliečnych výrobkov. Je potrebné vedieť, že mlieko a mliečne výrobky sú nielen chutné, ale aj zdravé a sú dôležitou súčasťou ľudskej potravy po celé stáročia.

Kde stretnete Mliečnu hliadku a ako ju spoznáte?

Dievčatá v odeve, ktorého vzor vám pripomenie kravičku, stretnete 16. mája 2017 už od 7. do 12. hodiny v Nitre. Prejdú trasu Staničná ulica – pred Železničnou stanicou – Štefánikova trieda – Svätoplukovo nám. a späť.

Okrem toho sa bude konať aj súťaž na FB stránke Slovenské mlieko, ktorej cieľom bude nájsť najkrajší mliečny úsmev . Nájdite naše Mliečne hliadky, urobte si s nimi selfie, podeľte sa o ňu so svojimi priateľmi a nezabudnite pridať hashtag #slovenskemlieko. Tie najlepšie vylosujú a desiatich z vás odmena reklamnými predmetmi „Slovenská mliečna rodina“ .

Svetovy_den_mlieka.jpg

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X