Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
16. decembra 2013 Podujatia a akcie Nitra od NitraDen.sk© TASR. Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona. ilustračná: © nitraDen.sk, iDen Media s.r.o.

Vianočná fyzikálna show opäť ponúkne zaujímavé experimenty

Nitra 16. decembra – Experimenty s tekutým dusíkom, ukážka kmitavého pohybu pomocou tenisových loptičiek a ďalšie minimálne dve desiatky fyzikálnych experimentov ponúkne vianočná fyzikálna show pre školy i pre verejnosť. Jej siedmy ročník pripravila Katedra fyziky Fakulty prírodných vied Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre (UKF).

Program zložený z ukážok zhruba 25 fyzikálnych experimentov, sprevádzaných hovoreným slovom, je určený pre školy. Školáci ho môžu vidieť od 17. do 19. decembra. „Máme prihlásené školy z celého kraja. Predpokladáme, že fyzikálnu show si pozrie približne tisícka žiakov,“ skonštatovala Ľubomíra Valovičová z UKF. Celá tohtoročná show sa nesie podľa jej slov v duchu „ukážeme vám to, čo učitelia v škole ukázať nemôžu alebo nestíhajú.“  Dôvodom prezentácie fakulty takouto formou je znížený záujem študentov o prírodné vedy, ako aj nemožnosť realizácie niektorých experimentov na školách vzhľadom na ich prílišnú časovú alebo finančnú náročnosť. Experimenty sú volené s prihliadnutím na vekovú hranicu cieľovej skupiny. Jednotlivé experimenty sú následne v krátkosti vysvetlené a je objasnený ich fyzikálny princíp.

Veľká fyzikálna show pre verejnosť sa uskutoční v priestoroch univerzity v stredu 18. decembra. „Tohtoročná veľká show sa bude v mnohých experimentoch líšiť od show pre školy. Predstavíme zhruba 30 experimentov,“ povedala Valovičová. Veľká fyzikálna show bude obohatená o experimenty s tekutým dusíkom, pripravené sú ukážky rozsvietenia vlákna žiarovky pomocou dusíka, praskanie balónikov zaujímavým spôsobom či rozsvietenie vianočného stromčeka ponoreného vo vode. Medzi najzaujímavejšie experimenty bude patriť čapovanie coca coly pomocou mentosky či vianočná fontána.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X