Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Kniha general ukf.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
zdroj: UKF.sk
10. novembra 2018 Podujatia a akcie Nitra od NitraDen.skUKF.sk Diskusia()

Viac o živote Štefánika sa dozviete v knihe Generál

Dňa 7. novembra sa v Divadelnej kaviarni DAB v Nitre – v rámci Týždňa vedy a techniky na Slovensku i na základe riešenia projektu APVV Literatúra a jej filmová podoba v stredoeurópskom kontexte – uskutočnila literárna beseda so známou spisovateľkou a režisérkou Marianou Čengel Solčanskou, ktorá predstavila svoju novú knihu Generál M. R. Štefánik.

Ako už naznačuje názov, kniha nám predstavuje život Milana Rastislava Štefánika, a to v podaní ďalšej významnej postavy československých dejín – rozprávača príbehu – Edvarda Beneša.

Podľa slov Tibora Žilku, ktorý otvoril besedu predstavením autorky, ide o jeden z najlepších slovenských biografických románov vôbec. Okrem množstva zaujímavých faktov predstavuje čitateľom aj ľúbostný život M. R. Štefánika. Čitatelia sa z nej dozvedia aj o jeho skutočnom vzhľade, temperamente i úžasnej charizme či nezvyčajnom vzťahu s Benešom. Taktiež sa o Štefánikovi môžu dozvedieť napríklad to, že sa predstavoval ako Uhor, neveril v demokraciu, presadzoval monarchiu a mnoho ďalších pozoruhodných informácií.

Mariana Čengel Solčanská je rodáčka z Nitry a študovala v Nitre na Univerzite Konštantína Filozofa politológiu a kulturológiu. Neskôr odišla študovať do Bratislavy réžiu. Jej dielo i film Legenda o lietajúcom Cypriánovi dosiahli veľký úspech, no mnohí ju môžu poznať ako režisérku jedného z najpopulárnejších súčasných slovenských filmov Únos. Na literárnej besede prezradila aj to, že knihu Generál písala 5 rokov a vydala ju práve teraz z dôvodu stého výročia ČSR.

Vo svojej knihe podáva vlastnú interpretáciu Štefánika, preto o nej rozpráva ako o subjektívnom diele. Román istým spôsobom slúži aj ako podklad k filmu, no tentoraz nie z réžie M. Čengel Solčanskej z dôvodu, že by „nedokázala uveriť hercovi, že je samotný Štefánik“.

V bohatej diskusii oboznámila prítomných i s plánmi do budúcna. Prezradila, že jej nasledujúca kniha sa bude zaoberať postavou Jánošíka.

Na besede, ktorá je výsledkom ďalšej úspešnej spolupráce Ústavu stredoeurópskych jazykov a kultúr FSŠ UKF a Literárneho klubu Janka Jesenského, boli prítomní ľudia rôznych vekových kategórií. Beseda sa končila vrúcnym poďakovaním pani Čengel Solčanskej za účasť, pričom si záujemcovia mohli priamo zakúpiť knihy na mieste a poprosiť autorku o vlastnoručný podpis.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X