Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Rolnicka ulica romovia krskany mapy.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: ilustračné, maps.google.com
6. júna 2019 Správy Nitra od NitraDen.skSITA Diskusia()

Viac ako tisíc obyvateľov sa podpísalo pod petíciu za riešenie problémov v mestskej časti Krškany

Obyvatelia Krškán žiadajú riešenia problémov s Rómami.

Obyvatelia mestskej časti Krškany spísali petíciu, ktorou žiadajú nitriansku radnicu o urýchlené riešenie viacerých problémov. Poukazujú na narastajúci počet neprispôsobivých občanov a nekontrolovaný príliv zahraničných pracovníkov. Zároveň požadujú, aby sa kompetentní zaoberali neúnosnou dopravnou situáciou v tejto mestskej štvrti. Pod petíciu sa podpísalo 1 058 obyvateľov. „Žijem v Krškanoch 45 rokov. Kvalita života sa tam začala približne pred 15-timi rokmi postupne zhoršovať,“ poukázala na poslednom mestskom zastupiteľstve Jana Tóthová z petičného výboru.

Výsledkom dlhodobo neriešenej situácie s Rómami je podľa nej zvýšená drogová činnosť, kriminalita a výtržnosti. Pre problémy s neprispôsobivými obyvateľmi pred časom zatvorila na mesiac svoje brány aj jediná predajňa potravín v Krškanoch. Najhoršia situácia je na Roľníckej a Dvorčianskej ulici. „Napríklad na Roľníckej ulici žije v jednom dvore približne 70 neprispôsobivých obyvateľov. Opakovane sme poukazovali na zvýšenú drogovú aktivitu na tejto adrese,“ povedala Tóthová.

Situáciu v Krškanoch aj v Dražovciach berie mesto vážne

Obyvatelia v petícii ďalej žiadajú zriadenie domova sociálnych služieb v priestoroch Základnej školy s materskou školou Novozámocká „vzhľadom na nízky počet žiakov a neefektívny systém výučby“. Cez Krškany vedie hlavný ťah medzi Nitrou a Novými Zámkami, vznikajú tu zápchy. Iniciátori petície mesto žiadajú, aby vyvíjalo tlak na štát s cieľom začatia výstavby dlhodobo plánovanej cesty prvej triedy Topoľčany – Nitra – Nové Zámky – Komárno.

Poslanec Pavel Varga poukázal na to, že podobné problémy ako v Krškanoch majú aj v mestskej časti Dražovce. Pálčivou témou sú tu neprispôsobiví obyvatelia, výtržnosti, krádeže, záškoláctvo, čierne stavby či neporiadok. Petíciu za riešenie spoločenských problémov v Dražovciach vlani podpísalo približne tisíc ľudí.

Primátor Nitry Marek Hattas petičnému výboru povedal, že situáciu v Krškanoch aj v Dražovciach berie mesto vážne. Zriaďuje nový post ambasádora pre komunity, ktorého náplňou práce bude venovať sa problémovým komunitám a pracovať na komplexných riešeniach. V školách v týchto mestských častiach vzniknú komunitné centrá, ktoré budú pracovať s Rómami. „Čo sa týka preložky cesty I/64, je to určite jedna z priorít v oblasti dopravy pre mesto Nitra aj pre Nitriansky samosprávny kraj,“ skonštatoval Hattas.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X