Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Tipy na články: [email protected]
Rolnicka ulica romovia krskany mapy.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Zdroj: maps.google.com
6. júna 2019 Správy Nitra od NitraDen.skSITA Diskusia()

Viac ako tisíc obyvateľov sa podpísalo pod petíciu za riešenie problémov v mestskej časti Krškany

Obyvatelia Krškán žiadajú riešenia problémov s Rómami.

Obyvatelia mestskej časti Krškany spísali petíciu, ktorou žiadajú nitriansku radnicu o urýchlené riešenie viacerých problémov. Poukazujú na narastajúci počet neprispôsobivých občanov a nekontrolovaný príliv zahraničných pracovníkov. Zároveň požadujú, aby sa kompetentní zaoberali neúnosnou dopravnou situáciou v tejto mestskej štvrti. Pod petíciu sa podpísalo 1 058 obyvateľov. „Žijem v Krškanoch 45 rokov. Kvalita života sa tam začala približne pred 15-timi rokmi postupne zhoršovať,“ poukázala na poslednom mestskom zastupiteľstve Jana Tóthová z petičného výboru.

Výsledkom dlhodobo neriešenej situácie s Rómami je podľa nej zvýšená drogová činnosť, kriminalita a výtržnosti. Pre problémy s neprispôsobivými obyvateľmi pred časom zatvorila na mesiac svoje brány aj jediná predajňa potravín v Krškanoch. Najhoršia situácia je na Roľníckej a Dvorčianskej ulici. „Napríklad na Roľníckej ulici žije v jednom dvore približne 70 neprispôsobivých obyvateľov. Opakovane sme poukazovali na zvýšenú drogovú aktivitu na tejto adrese,“ povedala Tóthová.

Situáciu v Krškanoch aj v Dražovciach berie mesto vážne

Obyvatelia v petícii ďalej žiadajú zriadenie domova sociálnych služieb v priestoroch Základnej školy s materskou školou Novozámocká „vzhľadom na nízky počet žiakov a neefektívny systém výučby“. Cez Krškany vedie hlavný ťah medzi Nitrou a Novými Zámkami, vznikajú tu zápchy. Iniciátori petície mesto žiadajú, aby vyvíjalo tlak na štát s cieľom začatia výstavby dlhodobo plánovanej cesty prvej triedy Topoľčany – Nitra – Nové Zámky – Komárno.

Poslanec Pavel Varga poukázal na to, že podobné problémy ako v Krškanoch majú aj v mestskej časti Dražovce. Pálčivou témou sú tu neprispôsobiví obyvatelia, výtržnosti, krádeže, záškoláctvo, čierne stavby či neporiadok. Petíciu za riešenie spoločenských problémov v Dražovciach vlani podpísalo približne tisíc ľudí.

Primátor Nitry Marek Hattas petičnému výboru povedal, že situáciu v Krškanoch aj v Dražovciach berie mesto vážne. Zriaďuje nový post ambasádora pre komunity, ktorého náplňou práce bude venovať sa problémovým komunitám a pracovať na komplexných riešeniach. V školách v týchto mestských častiach vzniknú komunitné centrá, ktoré budú pracovať s Rómami. „Čo sa týka preložky cesty I/64, je to určite jedna z priorít v oblasti dopravy pre mesto Nitra aj pre Nitriansky samosprávny kraj,“ skonštatoval Hattas.

Odporúčané články

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Diskusia

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X