Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
put nitra 2
© NitraDen.sk, iDen Media s.r.o.
30. júna 2018 Podujatia a akcie Nitra od NitraDeň.skSITA, © SITA 2018 Diskusia()

Veriaci sa zídu na Cyrilo-metodskej národnej púti, po nej otvorí svoje brány nitriansky hrad

Hlavným celebrantom svätej omše bude prešovský arcibiskup-metropolita Ján Babjak.

Tradičná Cyrilo-metodská národná púť bude na Svätoplukovom námestí v Nitre 5. júla na sviatok svätého Cyrila a Metoda. Hlavným celebrantom bude prešovský arcibiskup-metropolita Ján Babjak.

Bohatstvo cyrilo-metodskej tradície v našich dejinách v duchovnej, ale i kultúrnej oblasti, si chodia každoročne do Nitry pripomenúť najvyšší štátni a cirkevní predstavitelia a pútnici z celého Slovenska. Omša sa začne o 10:00, naživo ju bude vysielať RTVS.

Na námestí zároveň uvedie Slovenská pošta do života poštovú známku, ktorú vydala v spolupráci s Vatikánom pri príležitosti 1150. výročia uznania staroslovienčiny ako liturgického jazyka. Zobrazené sú na nej historické udalosti, pri ktorých vyobrazení sa vychádzalo z mozaík zachovaných na triumfálnom oblúku kostola Santa Maria Maggiore v Ríme a významnej pamiatky slovanského písomníctva – Zografského kódexu.

Po púti pozýva Biskupstvo Nitra na Deň otvorených dverí na Nitrianskom hrade. Pre návštevníkov bude od 13:00 voľný vstup do biskupského paláca, Katedrály – Baziliky svätého Emeráma, expozícií Diecézneho múzea, kazemát a celého hradného areálu vrátane Gotickej priekopy.

„To, čo pribudne oproti bežným dňom, je vstup do hradného paláca, do priestorov, kde my žijeme a pracujeme alebo do slávnostnejších priestorov, ktoré sa až tak často nevyužívajú. Je to pre ľudí zaujímavé, pretože počas roka sa tam nedostanú,“ povedal ekonóm Biskupstva Nitra Martin Štofko.

Krajský pamiatkový úrad v Nitre, ktorý sídli pod hradom, sprístupní návštevníkom výstavu venovanú ranostredovekej sakrálnej architektúre Nitrianskeho kraja. Výstava podrobne prezentuje kostoly z 9. až 13. storočia, ktoré sú evidované v registri národných kultúrnych pamiatok Slovenska. V podhradí bude zároveň 5. júla historický festival ranostredovekého života Pribinova Nitrawa, ktorý sa koná v rámci mestských slávností Nitra, milá Nitra.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X