Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Nitriansky hrad.jpg
ilustračné: © NitraDen.sk, iDen Media s.r.o.
8. septembra 2018 Podujatia a akcie Nitra od NitraDeň.skSITA Diskusia()

Verejnosť si bude môcť pozrieť pamiatky v Nitre, ktoré nie sú bežne prístupné

Počas septembra si budú môcť záujemcovia prezrieť s odborným výkladom napríklad Nécseyho dom pod Nitrianskym hradom či funkcionalistickú Vilu Kollmannovcov.

NITRA 8. septembra – Komentované prehliadky kultúrnych pamiatok, z ktorých viaceré nie sú bežne verejnosti prístupné, prinášajú do Nitry Dni európskeho kultúrneho dedičstva.

Počas septembra si budú môcť záujemcovia pozrieť s odborným výkladom napríklad Nécseyho dom pod Nitrianskym hradom či funkcionalistickú Vilu Kollmannovcov.

Prvá komentovaná prehliadka bude v sobotu o 15:00 na Mestskom cintoríne v Nitre, ktorý je miestom odpočinku viacerých významných osobností mesta. Nachádzajú sa tu tiež diela známych sochárov. Mestský cintorín založili v roku 1780, najstarší kamenný kríž pochádza z roku 1794.

Funkcionalistickú Vilu Kollmannovcov na Kmeťkovej ulici, ktorá je národnou kultúrnou pamiatkou, si bude môcť verejnosť pozrieť 21. septembra o 16:00. Architektka Zuzana Kramárová záujemcom priblíži pamiatkové hodnoty vily pred jej komplexnou obnovou. Secesná Arpássyho vila na Kamennej ulici na Zobore, dnes Zámok u grófa, odhalí svoje zaujímavosti 26. septembra o 17:30.

Nécseyho dom na Námestí Jána Pavla II. bude pre verejnosť prístupný 28. septembra o 16:00. V dome v minulosti býval biskup Eduard Nécsey, budovu v súčasnosti rekonštruuje Biskupstvo Nitra. Nécsey stál na čele Nitrianskej diecézy v rokoch 1948 – 1968, tento rok v júni uplynulo 50 rokov od jeho smrti. Biskupstvo uvažuje o začatí procesu jeho blahorečenia.

Prehliadka areálu Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nitre, národnej kultúrnej pamiatky, bude 26. septembra o 15:00. Doplní ju prednáška o histórii areálu a výstava malieb a fotografií.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X