Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Foto4 bilica velke vozokany nas elo havetta 80. vyrocie narodenia.jpg
3
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Pietna spomienka pri hrobe Ela Havettu. Predseda MO MS Veľké Vozokany Jozef Havetta a riaditeľka Domu MS v Nitre Veronika Bilicová. Foto: DMS
19. júna 2018 Podujatia a akcie Nitra od NitraDen.skTS, © NitraDen.sk Diskusia()

Veľké Vozokany si pripomenuli svojho rodáka a významného režiséra Ela Havettu

V stredu 13. júna by slovenský režisér Eliáš Havetta oslavoval 80. narodeniny. Napriek tomu, že už dávno nie je medzi nami, jeho krajania na neho nedajú dopustiť a ani zabudnúť. Pri tejto významnej príležitosti mu odhalili pamätnú tabuľu na priečelí miestneho Kultúrneho domu.

Pri príležitosti jeho nedožitých narodenín sa v nedeľu konala spomienková slávnosť v obci Veľké Vozokany.

Výnimočnosť Havettovej osobnosti sa plne odráža v jeho tvorbe. Mimoriadne citlivý, pravdivý a vynaliezavý, skrz na skrz popretkávaný zážitkami a spomienkami na svoje rodisko Veľké Vozokany. Takto si na neho spomínali jeho spolužiaci zo základnej školy – Agnesa Solčianska a Jozef Havetta, ale aj jeho kolega z filmovej brandže režisér a scenárista Eduard Grečner, ktorí boli hosťami na besede s premietaním dokumentárneho filmu venovanému Elovi Havettovi.

Foto1 bilica velke vozokany nas elo havetta 80. vyrocie narodenia.jpg
Hostia a organizátori. Zľava: Agnesa Solčianska, Justína Pálková, Veronika Bilicová, Michal Kočiš, Eduard Grečner, Jozef Havetta. Foto: DMS

Grečner porozprával aj o ťažkých časoch počas normalizácie, ktoré pre nich ako umelcov s otvorenou mysľou nastali. Havettov originálny autorský rukopis je cítiť v každej scéne, svojou nekonvenčnosťou predbehol dobu, v ktorej žil a aj preto sú jeho filmy zaradené k špičke slovenskej filmovej tvorby. Svedčí o tom aj fakt, že oba a súčasne jediné dva natočené celovečerné filmy – Slávnosť v botanickej záhrade a Ľalie poľné – sú zaradené v zlatom fonde slovenskej kinematografie.

Slávnostné podujatie

Podujatie sa začalo Spomienkovou svätou omšou v Kostole sv. Mikuláša. Ďalej nasledovala Pietna spomienka pri hrobe Ela Havettu na miestnom cintoríne, kde sa prítomným prihovorila riaditeľka Domu Matice slovenskej (DMS) v Nitre Veronika Bilicová. V poobedných hodinách slávnostne odhalili pamätnú tabuľu pred Kultúrnym domom Veľké Vozokany predseda Jozef Havetta spolu s riaditeľkou DMS.

Foto3 bilica velke vozokany nas elo havetta 80. vyrocie narodenia.jpg
Odhalenie pamätnej tabule: Veronika Bilicová a Jozef Havetta. Foto: DMS

Jozef Havetta sa prihovoril publiku a slovo dostali aj hostia Marián Kéry, podpredseda Nitrianskeho samosprávneho kraja a poslanec Národnej rady slovenskej republiky a starostka obce Veľké Vozokany Justína Pálková. Celé podujatie hudobne sprevádzal Katedrálny spevokol Emerám z Nitry pod vedením dirigenta Milana Ševčíka. V závere programu sa prítomní presunuli do Kultúrneho domu, kde nasledovala beseda s hosťami Agnesou Solčianskou, Jozefom Havettom a Eduardom Grečnerom, ktorú viedol interný doktorand Katedry kulturológie FF UKF v Nitre Michal Kočiš.

Následné premietanie dokumentárneho filmu M. Škopa a J. Johanidesa Slávnosť osamelej palmy bolo perličkou na záver programu. Jednak kvôli výborne spracovanému dokumentu, jednak kvôli tomu, že sa v ňom spoznali viacerí účinkujúci Vozokančania a mnohí ho mali možnosť vidieť po prvýkrát.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X