Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
rodina-reprodukcia-vyskum-gettyimages.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: ilustračné, GettyImages
27. augusta 2019 Zaujímavosti od NitraDen.skSITA Diskusia()

Vedci zo SAV v spolupráci s nitrianskou univerzitou budú skúmať partnerské spolužitie a jeho vplyv na reprodukciu

Výskum uskutoční Ústav výskumu sociálnej komunikácie SAV v spolupráci s Univerzitou Konštantína Filozofa v Nitre.

Slovensko sa za posledných 20 rokov v otázkach reprodukcie a partnerského spolužitia začalo približovať západoeurópskym krajinám. K novým poznatkom v tejto oblasti má prispieť výskum v rámci začínajúceho projektu pod názvom Medzníky v tranzíciách intímnych vzťahov a kvalita života v období adolescencie a mladej dospelosti. Informuje o tom web Slovenskej akadémie vied (SAV).

Výskum má okrem iného odpovedať na otázky: Akú podobu a priebeh majú intímne vzťahy adolescentov a mladých dospelých v súčasnosti? Aký je vplyv sociálneho a kultúrneho kontextu na tieto vzťahy? Čím sú prospešné a kam smerujú? Ako súvisia s kvalitou života, sexuálnym a reprodukčným zdravím a plánovaním rodičovstva súčasnej generácie mladých ľudí?

Pokles plodnosti a odkladanie reprodukcie

Transdisciplinárny výskumný projekt pod vedením profesora Ivana Lukšíka uskutoční Ústav výskumu sociálnej komunikácie SAV v spolupráci s Univerzitou Konštantína Filozofa v Nitre v rokoch 2019 – 2022. Prístupy, ktoré vedci pri výskume uplatnia, ako ďalej informuje na webe SAV Ivan Lukšík: „Budú integrované do hĺbkových kvalitatívnych analýz ako aj analýz myslenia a správania sa reprezentatívnej vzorky populácie mladých ľudí na Slovensku a komparatívnej medzinárodnej štúdie.“ V projekte budú zastúpené aj filozofické, kulturologické a etické prístupy a analýzy.

Pokles plodnosti a odkladanie reprodukcie do vyššieho veku je trendom, demografi v tejto súvislosti hovoria o tzv. druhom demografickom prechode. V západnej Európe sa začal už v polovici 60. rokov minulého storočia. Autori štúdií ho vysvetľujú posunom v hodnotách ľudí, a to najmä narastajúcim individualizmom a dôrazom na sebarealizáciu jedinca.

Poznanie v tejto oblasti je však neúplné, respektíve doterajšie teórie nemusia byť v súčasnosti už plne relevantné. Nezohľadňujú napríklad vplyv kultúrnych a sociálnych vzorov a sociálnych sietí na partnerský život mladých ľudí,“ uvádza na internetovej stránke SAV Ivan Lukšík.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X